Hotovo! Meruelo se stane majitelem AZ

Josef Hlaváč | 20. 06. 2019 | komentáře: 0

Změna majoritního vlastníka kojotů visí ve vzduchu. O klub se intenzivně zajímá miliardář Alex Meruelo! Jednání o odkoupení nadpolovičního podílu v Desert Dogs od Andrewa Barrowaye jsou prý dokonce v takové fázi, že celou transakci by mohla už ve středu 19. června posvětit na svém pravidelném zasedání (v Las Vegas) Rada guvernérů NHL. Informuje o tom Craig Morgan ze sportovního média The Athletic.


Gila River ArenaAlex Meruelo je americkým byznysmenem kubánského původu v oblasti stavebnictví a realit. Ve Spojených státech vlastní několik společností (třeba řetězec pizzerií La Pizza Loca v Los Angeles, hotely a casina SLS v Las Vegas a Grand Sierra Resort v Renu), dále různé nemovitosti, banky, TV stanice, hip hop rozhlasové stanice atd.

O převzetí nějaké sportovní organizace se tento 55letý podnikatel pokoušel už v minulosti. Například v roce 2011 toužil po basketbalovém týmu NBA Atlanta Hawks. To ale nakonec nedopadlo (více tady). Vyjde mu to nyní s Coyotes? "Ano, mohu potvrdit, že Alex Meruelo má o kojoty vážný zájem," hlásí prezident a výkonný ředitel Desert Dogs Ahron Cohen.

Současným většinovým a zároveň jediným majitelem Arizony je Andrew Barroway. 100% podílu nabyl v červnu 2017 (do vlastnické struktury AZ se Barroway dostal v roce 2013, kdy nad kojoty získala kontrolu skupina IceArizona, jíž byl členem; rok nato už Andrew držel v týmu majoritu - 51 % a ve zmíněném roce 2017 odkoupil od ostatních akcionářů ten "zbytek" - tedy 49 %).

Nicméně... Už po dvou letech přichází obrat. Změna plánu.

V nedávné době probleskly zámořskými médii informace, že Andrew Barroway se chce určitého podílu v Arizoně zase zbavit - nejdříve se psalo o minoritním podílu (konkrétně 49 %), poté o majoritním (51 %) s tím, že by si minoritu v klubu Andrew rád ponechal.

Zájemce o nadpoloviční podíl v mužstvu pouštních psů by tak měl v případě zisku těchto akcií nad organizací a jejím dalším směřování kontrolu.

Suma sumárum, nabízí se otázka: Co by příchod Alexe Meruela znamenal pro budoucnost Coyotes? Zůstal by náš klub v poušti? Hrozilo by stěhování do jiného státu? Podle dostupných zpráv panika není na místě. Tedy alespoň prozatím. "Zdroje blízké vedení NHL tvrdí, že v 'dohledné době' bude Meruelovým cílem zaměřit se na úspěch týmu v Arizoně," snaží se uklidnit fanoušky kojotů Craig Morgan.

Daří se mu to?

AKTUALIZACE 20. 6.

Rada guvernérů NHL na svém středečním zasedání v Las Vegas jednohlasně schválila prodej majoritního podílu Coyotes Alexi Meruelovi. Převod akcií ze strany dosavadního většinového vlastníka Andrewa Barrowaye do rukou nového šéfa by měl být dokončen v průběhu léta, možná do konce července. A pozor, Barroway sice v majetkové struktuře AZ zůstane i nadále, ale ponechá si jen opravdu velmi malý podíl - zámořské zdroje mluví o rozmezí 5 - 10 %.

Vedení NHL nyní doufá, že Meruelovi se povede to, co se jeho majoritnímu předchůdci nepovedlo - postavit pro kojoty novou arénu blíž k centru Phoenixu a tím zajistit větší profit. Jde o prioritu jak ligy, tak samotného nového majitele. "Je (Meruelo) odhodlaný postavit nový stadion na tom správném místě," řekl boss NHL Gary Bettman. "Ve své byznysové kariéře už udělal úspěšnými mnoho podniků. Myslím si, že toto je mimořádně pozitivní krok pro Coyotes a jejich fanoušky v Arizoně."

No a když plácek pro halu Meruelo nenajde?

"Do těchto spekulací se nechci pouštět. Řekl mi, i celé Radě, že se mu Arizona moc líbí a chce, aby to tam fungovalo. V Glendale (v Gila River Areně) klub není dlouhodobě životaschopný. Věřím, že na nějaké podobné úvahy (týkající se přestěhování týmu do jiného státu) v budoucnu nedojde," dodal Gary.

Tak snad... Mimochodem, kromě toho, že Meruelo má spoustu peněz a vlastní různé nemovitosti, najdeme v jeho portfoliu i ostrov u pobřeží Španělska. :) Podle "superspolehlivé" www stránky Celebrity Net Worth se pak jeho jmění odhaduje na 2 miliardy dolarů.

zdroj: arizonasports.com, sportbusiness.com, yahoo.com

zdroj fota: Josef Hlaváč

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2019 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.