Útok na vzestupu = osmička na dohled

Josef Hlaváč | 12. 11. 2018 | komentáře: 0

Neskutečné, paráda. Arizona se pohybuje kolem osmého místa v Západní konferenci! Sice máme za sebou teprve 16 odehraných zápasů, ale i tak... Jaká to změna oproti rokům minulým! Obrana klape, gólmani taky (i když ty Kuemperovy výkyvy mi fakt brnkají na nervy) a po nemastném neslaném startu se konečně probudila i ofenziva. Jo, letos bychom ty favority mohli prohánět, co říkáte?


Derek Stepan a spol.Kojotí smečku zdobí zejména defenzivní stránka hry - soupeřům jsme v dosavadním průběhu ročníku dovolili pouze 39 branek v 16 duelech! Jinak řečeno, máme druhou nejtužší obranu v lize (jen Nashville má na svém kontě méně obdržených fíků – 35). V přepočtu na inkasované góly/zápas jde o cifru 2,44 (třetí místo v NHL).

Ve srovnání s loňskem jde o nezpochybnitelný progres. Po 16 kláních sezony 2017/2018 jsme totiž v průměru dostávali 4,06 branek/zápas.

Od začátku sezony nám klape i hra v oslabení. Speciální komando na „penalty kill“ má úspěšnost 91,8 % (loni po 16 zápasech to přitom bylo pouhopouhých 73,8 %), což je v lize jasně nejlepší číslo. Druzí San Jose s Tampou pokryly 87,7 % přesilovek soupeřů... Slušný rozdíl panuje i v počtu vstřelených gólů ve vlastním oslabení. V tomto případě se nám povedlo překvapit konkurenci hned devíti góly, druhý tým v pořadí má na kontě čtyři kousky.

Jak již bylo zmíněno, vedle šéfa Olivera Ekman-Larssona a jeho kolegů v obraně se (víceméně) můžeme spolehnout i na muže v maskách. Hlavně na Anttiho Raantu, který má bilanci 5-4-0, průměr inkasovaných gólů/zápas 2,10 a úspěšnost zákroků 92,9 %. To jsou parádní čísla. Škoda, že finský brankář nyní laboruje s problémy v dolní polovině těla (je zapsán na listině dlouhodobě zraněných). Dvojka Darcy Kuemper si vede o něco hůř (3-3-1; 2,58; 92,1 %). Až bude předvádět výkony konzistentního charakteru i on, přestanu ho hanit. :)

A nakonec útok: ten se po strastiplném (čti hrůzostrašném) úvodu sehrává, sedá si, je vyladěnější, jak chcete (stále navíc chybí zdravotně indisponovaný střední útočník Christian Dvorak). Poté, co jsme po úvodních pěti zápasech zapsali bilanci výher/porážek/proher po prodloužení či nájezdech 1-4-0 (ve třech případech jsme přitom nedali ani gól!), se ofenzivní vozby probudily a… zaznamenaly bilanci 7-3-1. Průměr vstřelených fíků/duel se pak vyšvihl na 3,73. A to je hodně solidní numero. Co nebo spíš kdo za tím stojí?

Řekl bych Alex Galchenyuk. Návrat ofenzivního „spasitele“ z marodky udělal svoje, centr Yotes č. 1 zatím urval 8 bodů (3+5) v 9 startech. Postupem času se (z produktivního hlediska) zvedli i další. Třeba Clayton Keller (12 bodů), Derek Stepan (8; jemu výrazně pomohl přesun do 2. útoku), Michael Grabner (9) nebo Vinnie Hinostroza (8). Příjemně překvapuje Brad Richardson (7). Zajímavý případ je pak Richard Pánik – ač tento slovenský křídelník nastupuje v poslední době až ve 4. lajně (pokud tedy není zrovna zdravým náhradníkem), vydoloval ve 13 zápasech slušných 6 bodů (4+2). Naopak trochu v ústranní je po dobrém začátku Dylan Strome. Víc se ale čeká i od Perliniho (5), Fischera (4) či Crouseho (2).

Jak to bude vypadat dál?

Postoupíme poprvé od roku 2012 do bojů o Stanley Cup? No, asi předčasná otázka... :)

zdroj fota (Derek Stepan a spol.): twitter.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2019 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.