Máme Kessela, 1. 7. se otevřel trh NHL!

Josef Hlaváč | 06. 07. 2019 | komentáře: 0

V pondělí 1. července se v NHL otevírá trh s volnými hráči. Představitelé Coyotes dopředu deklarovali, vlastně jen několik chvil po skončení základní části poslední sezony, že jejich top cílem před vypuknutím ročníku nového bude během letní přestávky přivést útočníka s čichem na góly. Tedy střelce prověřeného, zkušeného, v nejlepším věku, nadějného/perspektivního, to je fuk... Prostě takového TOP 6 forvarda, který pozvedne naši loni chabou ofenzivu (s 213 brankami pátou nejhorší v lize). Jak to celé dopadne?


Carl SöderbergJasně, sezonu 2018/2019 lze počastovat jako synonym častých zranění našich klíčových hráčů, tahle skutečnost se na škaredé potenci mohla projevit (jak moc?). Také pak můžeme debatovat nad tím, nakolik nízký počet gólů ovlivnila defenzivními povinnostmi sešněrovaná herní taktika z dílny Ricka Toccheta a tak dále...

Tohle všechno samozřejmě mělo na finální porci vstřelených branek svůj jistý podíl (vždyť nej střelci Yotes byli Richie s Chuckym s pouhými 19 fíky!). Jenže. Z oněch posezonních vyjádření zástupců AZ v čele s Chaykou a Tocchetem (viz předchozí článek) jsem nezaznamenal, nevycítil, že by se vymlouvali ve smyslu "kdyby", spíše se obratem začali soustředit na to, co přijde, co změnit, jak sestavu vylepšit. Vylepšit o střelce.

Menší předzvěstí, že bychom se v létě (aspoň na začátku) nemuseli nudit, byla transakce, v rámci které Chayka v úterý 25. června posílil soupisku Desert Dogs o prvního, celkem zajímavého a hlavně bodujícího útočníka a mistra světa z roku 2017 (spolu s Oliverem Ekman-Larssonem) - 33letého švédského mazáka Carla Söderberga z Colorada výměnou za výběr ve třetím kole draftu 2020 a obránce Kevina Connautona. Co se týče Keva, jeho čas na ledě se v poslední sezoně oproti té předchozí výrazně snížil a i v ročníku následujícím by to podle všeho bylo podobné - do sestavy by se dostával hodně ztěžka, spíše by zastával roli sedmého beka (ta nyní zřejmě připadne Ljubuškinovi). V tomto ohledu tedy kojoti moc neobětovali.

Na druhou stranu jsme získali velmi slušné "stabilní/trvanlivé" (od sezony 2013/14 Carl odehrál v základní části vždy minimálně 73 zápasů a 3x za předchozích šest let všech 82 duelů) útočné médium (ostatně, odpovídá tomu i jeho vysoká smlouva s cap hitem 4 750 000 USD, která mu vyprší 1. 7. 2020). Jinak řečeno, Söderberg nebyl v Coloradu do počtu, měl výrazný podíl na ofenzivní síle Avs - v ročníku 2018/19 pravidelně nastupoval ve třetí nebo druhé lajně, dával branky (23; nové kariérní maximum). Nabízí se ale otázka: Jak s ním teď Tocchet naloží? 191 cm vysoký a 95 kilo vážící kus chlapa z Malmö je čistokrevný obousměrný centr, jeho místo, kde bude operovat, je tudíž jasné (to platí i v případě stávajících členů arizonského kádru Stepana a Schmaltze). Takže...

Carl SöderbergJak to teda bude? Stepan centr č. 1, Schmaltz centr č. 2, Söderberg centr č. 3 a Dvorak/Richardson centr č. 4 (jedna poznámka - Dvo s Richiem mají z minulosti zkušenosti i s pozicí křídla)? Ano, máme tu slušnou tlačenici, co říkáte (a to další kandidát Barrett Hayton už se "raději" připravuje na pokračování v OHL v Sault Ste. Marie - více zde). Na postu středního forvarda by navíc zase jistě rád působil i Alex Galchenyuk.

Suma sumárum, máme se na co těšit. Nevěřím, že oním letním "vyvoleným, vysněným" Chaykovým a Tocchetovým střelcem je Carl Söderberg. To prostě není typický snajpr, Chayka bude (musí) hledat dál. Carl, při vší úctě, jednoduše není hráčem, kterým by John fanoušky uchlácholil, posadil na zadek. Ne. A vůbec - třeba je Söderberg jen jakýmsi prostředníkem pro další fázi Chaykových "obchodních" plánů, které teprve budou následovat (podle prezentace, respektive vítání posily na oficiálním webu Coyotes to tak však nevyznělo).

Do hlavy Johna Chayky holt nevidíme, i když bych si to někdy tak moc přál. Jaký tedy bude manažerův následující tah? Vymění nějakého centra? Třeba Stepana (chce ho vůbec někdo se smlouvou ještě na dva roky a s brutálním cap hitem 6 500 000 USD)? Nebo Galchenyuka, jenž se oproti původním předpokladům krčil v sestavě AZ až ve třetí či čtvrté lajně, navíc na křídle (kontrakt s cap hitem 4 900 000 USD mu vyprší za rok)? Výši cap hitů u smluv zmíněných borců přitom uvádím záměrně. Rozpočet pouštních psů je totiž v tuto chvíli nebezpečně nafouklý, na nové posily máme volných jen 2,9 milionů dolarů.

Někde ušetřit nebo spíše na někom, obzvlášť z řad (nejen) "mzdově" nadupaného postu centra, se prostě nabízí.

AKTUALIZACE 30. 6.:

Phil KesselSpekulace se potvrdily, a to ještě před otevřením trhu. Alex Galchenyuk míří po roce stráveném v poušti do jiného klubu NHL! Americký centr (nebo křídlo) bude nově působit v Pittsburghu, kam se stěhuje spolu s nadějným zadákem Pierrem-Olivierem Josephem (23. výběr draftu 2017). A co na oplátku dostávají kojoti?

Více než slušnou protihodnotu, ba dokonce onoho toužebně vyhlíženého snajpra! Získali jsme totiž Phila Kessela! A nejen jeho. Vedle tohoto 31letého pravého křídelníka, jenž si v posledním ročníku připsal za tučňáky 82 bodů (25 + 55; z toho 10 fíků bylo vítězných, což je Philovo nové osobní kariérní maximum/sezonu, a 12 přesilovkových, čímž si osobní rekord vyrovnal) v 82 duelech, jsme ulovili 23letého beka Danea Birkse (174. hráč dražby z roku 2013) a volbu ve 4. kole draftu 2021.

Díky osobě Phila Kessela, jenž musel s výměnou souhlasit, neboť má v kontraktu klauzuli o nevyměnitelnosti, jsme tak naši sestavu rázem vylepšili o dvojnásobného vítěze Stanley Cupu, trojnásobného účastníka All-Star Game a o playera, který si v NHL odkroutil 996 zápasů (za Boston, Toronto a Pittsburgh), v nichž zaznamenal krásných 357 branek a 823 bodů ("Phil the Thrill" mimochodem šestkrát v kariéře pokořil hranici 30 gólů/sezonu a čtyřikrát zapsal za jeden ročník alespoň 80 bodů - nejvíce bodů/sezonu pak urval na přelomu let 2017/18, a to 92). Co je také zajímavé - Phil Kessel je "držák", bez jediné absence odehrál už 774 utkání v řadě (třetí nejdelší aktivní šňůra v NHL)!

Na druhou stranu, trejdem jsme si moc nepomohli co do aktuální výše vyčleněného rozpočtu AZ na mzdy hráčů (cap hit Kesselovy smlouvy je 6,8 mega po dobu následujících tří let). Nyní máme k dispozici jen 1,7 milionu dolarů...

AKTUALIZACE 1. 7.:

První den otevřeného trhu NHL jsme se do zběsilé honičky za volnými nechráněnými hráči nepustili. V důsledku výše zmíněného nedostatečného prostoru v rozpočtu jsme vlastně ani nemohli... Vedení Arizony tak akorát přivedlo několik borců pro farmu v AHL v Tucsonu (obránce Aarona Nesse a útočníky Beau Bennetta s Andym Mielem) a podepsána byla tříletá nováčkovská smlouva (s cap hitem 809 167 USD) s 20letým ruským gólmanem-prospektem Ivanem Prosvětovem, 114. hráčem draftu 2018. Z pozice UFA klub naopak opouští forvard Richard Pánik (nově Washington), zadák Dakota Mermis (New Jersey) a brankáři Calvin Pickard (Detroit) s Hunterem Miskou (Colorado Eagles, AHL).

AKTUALIZACE 6. 7.:

Nové dvouleté dvoucestné smlouvy s cap hitem 737 500 dolarů podepsali útočníci z farmy v Tucsonu v AHL Michael Bunting a Hudson Fasching. Na druhou stranu - v týmu pouštních psů už nebudou působit od 1. 7. nechránění volní hráči Mario Kempe (nově Los Angeles) a Nick Cousins (Montreal). Super Mario se tak u Kings potká se svým mladším bráchou Adrianem (nyní však stále RFA).

zdroj fota 1 (Carl Söderberg): thecapitalsportsreport.com/Getty Images; fota 2 (Carl Söderberg): bsndenver.com; fota 3 (a úvodního; Phil Kessel): blog.prosportsmedia.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.