Chaykův plán na léto? Přivést střelce!

Josef Hlaváč | 17. 04. 2019 | komentáře: 1

Sezona je za námi, posedmé v řadě jsme nepostoupili do play off a všichni tak hledíme vstříc lepším zítřkům. Úspěch může přijít už příští rok (ano, tohle jsme už několikrát slyšeli). Jaká bude realita? Uděláme už konečně boje o Stanleyův pohár? Opravdu zlomíme období sucha? Zdá se, že přes léto stačí provést jen pár transferů a kojotí doupě zaplaví vlna optimismu. Jako vážně. :)


Ryan DzingelJe jasné, že změny na soupisce A týmu Desert Dogs se před vypuknutím nového ročníku NHL budou týkat především naší ofenzivy. Gólmani a obrana jsou OK, není ale pochyb o tom, že právě útočná stránka hry byla Achillovou patou kojotů/top důvodem, proč jsme po roce polykali žal po dalším nepostupu do vyřazovací fáze. Smutek by se dal krájet... Play off bylo tentokrát zatraceně blízko (na osmé Colorado jsme ztratili čtyři body)!

Výsledky Olivera Ekman-Larssona a spol. samozřejmě do jisté míry ovlivnila častá zranění našich klíčových hráčů z řad útočníků (Grabner, Dvorak, Stepan, Richardson, Galchenyuk, Schmaltz). Na druhou stranu... Na mysl se vkrádá otázka: Jakým způsobem nás absence vlastně ovlivnily? Skutečně až tak negativně? Nebylo to paradoxně spíš naopak, že jsme s hladovými náhradníky předváděli lepší, produktivnější hokej? Otázka za milion bludišťáků... Na aspekt zranění bych tedy naši impotenci/jalovost v útoku zas tolik nesváděl.

Buď jak buď, ve finále jsme soupeřům nasázeli pouhopouhých 213 branek. A to je špatný. Je to (zase) málo (aspoň 230 tref/sezonu jsme zaznamenali před dlouhými osmi lety, v ročníku 2010/11). Znamená to, že v průměru/zápas jsme dávali pouze 2,6 gólů. Z tohoto hlediska nám patřil ligový chvost. Horší byl už jen Anaheim s průměrem 2,42, Los Angeles (2,46), Dallas (2,56) a Minnesota (2,57). Co s tím? Nabízí se celkem prosté řešení - poohlédnout se v létě po útočných posilách, respektive podívat se na trh s volnými hráči, potažmo provést výměnu/výměny.

"Oblast, kde se musíme zlepšit, je zřejmá: potřebujeme dávat víc gólů. Na tomhle musíme zapracovat," uvědomuje si stěžejní důvod našeho čerstvého neúspěchu generální manažer Desert Dogs John Chayka. "Je potřeba se zaměřit na to, jak zvednout naši ofenzivu a zároveň zůstat dobrým, pevným defenzivním týmem. Myslím, že nejjednodušší cestou bude podívat se na to, co nám nabízí trh. Na druhou stranu, věřím, že i stávající sestava má ofenzivní potenciál. Dost našich hráčů může hrát v útoku lépe." Pravda, takoví Chucky a Grabs pamatují, co je to za rok nastřílet 30 branek, Kells a Stepan 20, (zdravý) Schmaltz má také potenciál aspoň na 20 fíků.

Jeff SkinnerHlavní trenér Rick Tocchet souhlasí: "Máme pár kluků, kteří neměli dobrý rok a můžou v ofenzivě přidat. I přesilovky je nutné zlepšit. Musíme dodat hráčům víc sebevědomí, vymáčknout z nich víc."

Toc nato dodal, že nehodlá "obětovat" naši skvělou defenzivní hru na úkor vylepšení ofenzivního teritoria. Což v překladu znamená, že dokud bude Tocchet u kormidla, na nějakou útočnější taktiku můžeme zapomenout:

"Od tohodle (defenzivní strategie) neustoupím, na tohle jsme nejvíc pyšný. A vůbec, můžete být dobrým týmem, který má vedle výborné obrany i skvělou ofenzivu... Zažil jsem to s Pittsburghem, když jsem tam působil. Třeba v play off jsme vyhrávali 2:1, vzadu jsme to zavřeli. A byli jsme s tím spokojeni. I tady (v Arizoně) můžeme vítězit 2:1... Ano, někdy i 5:4, ale od naší DNA (defense first) nedám ruce pryč. Abychom měli na kontě víc branek jen díky tomu, že obětuji náš (defenzivní) systém? Ne, to se nestane. Nemíním měnit naši identitu, jen abych měl v týmu 30gólového střelce."

Suma sumárum, jsme doma - výše vyřčené si lze přeložit tak, že naši útočníci to v poslední sezoně vzali z defenzivního hlediska "až moc poctivě". :) A potom neměli čas a sílu na góly (v týmu Yotes nakonec nebyl ani jeden minimálně 20gólový střelec; top snajpry byli 19góloví Richardson a Galchenyuk, kteří navíc ještě vynechali dalších pár zápasů kvůli zranění - Richie 16, Chucky 10). Jasně, je to dosti zjednodušená "analýza" našeho ofenzivního zmaru, ale jistý nádech reality tam je. Jak z toho ale ven? Jak vymáčknout z nezpochybnitelného ofenzivního umu/talentu Chuckyho, Stepana, Grabnera či Kellera víc s tím, že ti hráči zároveň musí odmakat, respektive mají na bedrech i nemalé obranné povinnosti?

Dobrou zprávou je, že pro začátek nadcházející sezony už bude k dispozici výše zmíněný 23letý Nick Schmaltz, jenž v minulém ročníku odehrál vinou zranění v dresu AZ jen 17 utkání (s bilancí 5+9)... a (snad) naváže tam, kde skončil - na perfektní spolupráci s Claytonem Kellerem v jednom útoku. No a také se snad dočkáme i nějakých těch letních ofenzivních posil. Uvidíme. Času na rozmyšlenou má Chayka relativně dost. Z těch top hráčů-forvardů, jež budou od 1. 7. k dispozici, jmenujme třeba Matta Duchenea, Artěmije Panarina, Jeffa Skinnera či "levnější varianty" jako Ryana Dzingela, Brocka Nelsona, Anderse Leeho a Jordana Eberleho. "Myslím, že o tom (přivést kanonýra) tohle léto bude... Ať už skrz trejd nebo trh s volnými hráči," potvrzuje GM Chayka.

Pro doplnění: Co se týče smluv stávajících kojotů-forvardů, tak 1. 7. končí kontrakt Pánikovi (UFA; cap hit měl dosud 2 800 000 USD), Kempemu (UFA; 700 000 USD), Cousinsovi (RFA; 1 000 000 USD), Crousemu (RFA; 894 167 USD) a Archibaldovi (RFA; 675 000 USD).

Kdo z nich bude v poušti pokračovat? A kdo si naopak sbalí saky paky?

zdroj: coyotes.nhl.com, arizonasports.com

zdroj fota 1 (Dzingel): howlinhockey.com; fota 2 (Skinner): Bill Wippert/Getty Images

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Crash (17.04.2019 22:37): Čau, nebudem to rozpisovať, však vy asi viete čo by som napísal... V skratke by som rád robil sumáre od budúcej sezóny

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.