Chucky to rozbalil. Důvod? Nová výzva!

Josef Hlaváč | 20. 09. 2018 | komentáře: 2

Ztratili s ním trpělivost. V roce 2012 ho ze 3. pozice draftovali jako centra, počítali s ním na post centra, ale na pozici elitního středního útočníka Canadiens nikdy v očích generálního manažera Marca Bergevina a hlavně trenéra Claudea Juliena nepřesvědčil. Proto byl donucen hrát na křídle, kde se necítil ve své kůži... Ve finále nad ním Montreal zlomil hůl a poslal ho o dům dál. Nyní je před Alexem Galchenyukem, top letní posilou Coyotes, nová výzva. "Chce dokázat, že se lidé mýlili, když mu na centru nevěřili," hlásí kouč Arizony Rick Tocchet. Jak tohle dopadne...


Alex Galchenyuk"Vím, že tu šanci (hrát zase centra) dostanu. Připravuju se na to celé léto, makám a trénuju," řekl pro oficiální web kojotů Chucky, jenž na jihozápad Spojených států přišel z Kanady 15. června výměnou za Maxe Domiho. V prvních dnech předsezonního kempu Desert Dogs (kam bylo pozváno celkem 63 hráčů rozdělených do tří skupin) pak tento americký útočník původem z Milwaukee operoval v lajně s levým křídlem Brendanem Perlinim a pravým křídlem Christianem Fischerem.

Řečí kanadských bodů - Alex Galchenyuk nemá za sebou zas tak špatný rok. I přesto, že nastupoval na křídle, zaznamenal v ročníku 2017/2018 v 82 zápasech solidních 51 zápisů za 19 gólů a 32 asistencí. Horší je ale pohled na číslo v kolonce +/-. Tam Alex propadl na -31... což byla poslední kapka... a generální manažer Habs Marc Bergevin začal konat.

Mimochodem, Bergevin měl o tom, že Galchenyuk do pozice centra první lajny v Montrealu zřejmě nikdy nedoroste, loni v létě velké pochybnosti a nebál se je vypustit do éteru: "Centr je tvrdý, náročný post. A Alex ho není schopen zastávat zápas co zápas. Už mu nemusíme dávat dalších 10 pokusů (aby nás o tom přesvědčil)... Vím, že na to (teď) nemá. A jestli by se to mohlo do budoucna přece jen změnit? Těžko říct. Je pravda, že někteří hráči do této role dorostou později... Je to tedy možné, ale nyní tomu tak není."

O tom, že Chuckyho z postu centra Montreal definitivně odřízl, svědčí jedna zajímavá skutečnost - v sezoně 2017/2018 měli Canadiens celkem dost zdravotních problémů, zranění kosila jednoho hráče za druhým. A sem tam to odnesl i nějaký centr. Výsledek? Ne. Alex se nedočkal. Pořád nastupoval na led na křídelní pozici. Jeden čas před ním na centru dokonce dostal přednost, při vší úctě, Paul Byron...

Brendan Perlini a Alex GalchenyukTeď však na Alexe čeká nová kapitola. Rick Tocchet věří, že právě on se může stát prvním kojotem po Radimu Vrbatovi (35 branek v ročníku 2011/2012), který za jednu sezonu nastřílí minimálně 30 gólů. Ostatně, Galchenyukovi se to už jednou povedlo - v dresu Habs v sezoně 2015/2016. Na postu centra... "Několikrát jsem s ním (Alexem) mluvil, je velmi natěšený. Chce tu (v Arizoně) být, chce dokázat, že se lidé mýlili, když mu na centru nevěřili... Jednou jsem mu řekl: 'Lidé si nemyslí, že bys mohl hrát centra'. Nato se Alex usmál a odpověděl mi: 'Uvidíme'. To se mi líbilo. Jsme rádi, že ho máme. V lize působí šest let, může být naším lídrem."

Zatímco Alexi Galchenyukovi Montreal na pozici centra už nevěřil, v případě nově příchozího Maxe Domiho je to jiná. V úvodních dnech kempu Canadiens totiž Domes nastupoval na postu středního útočníka v lajně s Jonathanem Drouinem na levém křídle a Joelem Armiou na tom pravém. Zajímavé je, že Drouin byl v minulé sezoně centrem Habs č. 1 - a to poté, co byl získán z Tampy Bay, kde naopak výhradně nastupoval na křídle. Stejně jako Max Domi v Arizoně...

Vedle Alexe Galchenyuka budou v Arizoně tvrdit muziku na postu středních forvardů Derek Stepan, Christian Dvorak, Brad Richardson a možná také Dylan Strome, pokud ho tedy Rick Tocchet nakonec pro vysokou konkurenci nevyzkouší na křídle. "Musíme být víc produktivní a on je střelec. Góly potřebujeme," naložil na Galchenyukova bedra jistou míru odpovědnosti Stepan. "Ano, musíme bránit, samozřejmě. Ale je zapotřebí, aby se celý náš tým zaměřil i na větší přísun branek, než tomu bylo v minulosti."

Derek Stepan ví, o čem mluví. V posledním ročníku NHL 2017/2018 totiž kojoti zapsali v průměru pouze 2,51 gólů na zápas. V tomto ohledu obsadili v lize až 30. místo. Teď by se to mělo zlepšit. I díky Chuckymu. "Miluju puk, rád vytvářím šance pro spoluhráče. Udělám všechno pro to, abysme byli úspěšní. Z osobního hlediska se chci stát komplexním hráčem. Vím, co týmu můžu dát, co mu mohu přinést," pravil Alex na tiskovce v útrobách Gila River Areny během kempu Yotes.

Alex GalchenyukNa ledě by Galchenyuk měl kooperovat s mladými puškami. Jak bylo zmíněno výše, Alex přípravu odstartoval v lajně s Brendanem Perlinim nalevo a Christianem Fischerem napravo (a 18. 9. v prvním přípravném utkání proti Los Angeles, kdy si připsal dva góly, zase nastupoval v elitním útoku s Kellerem a Fischerem). Poslední předsezonní prognóza NHL.com pak vedle čtyřiadvacetiletého ofenzivního univerzála vidí Brendana Perliniho nalevo a Vinnieho Hinostrozu napravo. Jak to nakonec bude? Kemp rozhodne.

Ještě poznámka k Hinostrozovi, jenž si v minulém ročníku NHL připsal za Chicago v 50 zápasech 25 bodů (kariérní maximum) za 7 branek (kariérní maximum) a 18 nahrávek (kariérní maximum) - oficiální web ligy ho totiž ve své analýze pasuje za potenciální největší překvapení v sestavě AZ v nadcházející sezoně. Ostatně, myslí si to i Christian Fischer, Vinnieho kamarád od dětství: "Je (Vinnie) dost podceňovaný. Podle mě hodně lidí, kteří náš tým budou sledovat, v nové sezoně překvapí." Jordan Oesterle, který s Hinostrozou v minulém ročníku působil u Blackhawks a spolu s ním byl vytrejdován právě do Arizony, s Fischerem souhlasí: "Podceňuje ho dost týmů a lidí. V Chicagu měl hrozně těžké dostat se do prvních dvou lajn, nemohl tak naplno ukázat svůj potenciál. Přitom na sobě neuvěřitelně maká, válí na obou koncích kluziště a je opravdu radost koukat na jeho hru. Podle mě prožije úžasnou sezonu."

Suma sumárum, nejčerstvější optimální sestava Arizony v ročníku 2017/2018 podle NHL.com je tato (od té předchozí se liší tím, že do sestavy, konkrétně do 3. lajny na levé křídlo, byl namísto Michaela Grabnera zařazen centr Dylan Strome; Rakušan Grabner byl pak odsunut až do 4. lajny na pravé křídlo namísto Nicka Cousinse):

Vinnie HinostrozaRichard Pánik - Derek Stepan - Clayton Keller
Brendan Perlini - Alex Galchenyuk - Vinnie Hinostroza
Dylan Strome - Christian Dvorak - Christian Fischer
Lawson Crouse - Brad Richardson - Michael Grabner

Oliver Ekman-Larsson - Jason Demers
Alex Goligoski - Niklas Hjalmarsson
Jakob Chychrun - Kevin Connauton

Antti Raanta
Darcy Kuemper

Doplnění: Po prvním týdnu kempu se na Alexe Galchenyuka valí celkem slušná chvála. Jeho entuziasmus je prý nakažlivý. "Je to speciální hráč, jeden z těch nejtalentovanějších v NHL. Teď, když ho mám před očima den co den, vidím, jak kvalitní má střelu, jak vytváří šance pro ostatní. Je ještě větším týmovým hráčem, než jsem si myslel. Pokud disponujete takovou zbraní pro vaše přesilovky, je to úplně jiná dynamika hry," libuje si generální manažer pouštních psů John Chayka. "A jestli vydrží na postu středního útočníka? Záleží na něm. Zaměří se na to v každodenním tréninku, bude nastupovat proti elitním centrům z jiných týmů. Ale podle mě je toho schopen. Uvidíme, jak to půjde dál."

zdroj: montrealgazette.com, coyotes.nhl.com, nhl.com

zdroj fota 1 (Alex Galchenyuk): Allen McInnis/Montreal Gazette; fota 2 (Brendan Perlini a Alex Galchenyuk): twitter.com/print screen; fota 3 (Alex Galchenyuk): coyotes.nhl.com/Norm Hall; fota 4 (Vinnie Hinostroza): coyotes.nhl.com/Norm Hall

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Pepa (20.09.2018 22:26): No sem zvědav na statistické srovnání po konci této sezony. :)

Hurikán (20.09.2018 22:11): Tak vtedy sa z tým trejdom v Montreale načisto zbláznili, tí keď nezískajú do troch rokov 1 pick tak neviem :D

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.