Gagner: Venku anonymita, na ledě tlak

Josef Hlaváč | 06. 10. 2014 | komentáře: 0

Tak tohle ještě nezažil. Poprvé ve své kariéře v NHL si Sam Gagner vychutnává pocit absolutní anonymity. Pětadvacetiletý Kanaďan prožívá v arizonské poušti hokejovou renesanci - může se soustředit jen na hokej a (doufejme) konečně bez jakýchkoliv rušivých elementů (ať už optimistického nebo negativního charakteru) naplno prodat svůj potenciál.


Během prvního týdne pobytu na jihozápadě Spojených států Amerických si Sam Gagner zašel do marketu Whole Foods ve Scottsdale. K občerstvení si dal vejce, pomerančový džus, mléko a cereálie Kashi. Celkem rutina. Podstatný rozdíl však byl v tom, že oproti hokejově poblázněném kanadském Edmontonu, kde působil předchozích sedm let, ho ve Scottsdale nikdo nepoznal. Měl klid. Pro Gagnera neskutečná záležitost. Když totiž tento rodák z Londonu působil v organizaci Oilers, vždycky ho nejméně třikrát na každé "vycházce" do města mezi lidi někdo zastavil se žádostí o autogram nebo fotografii v doprovodu s obdrženým komplimentem. V Arizoně? Nuda.

"Asi si to tady užiji. Ta anonymita... Na druhou stranu, pozornost mi nikdy nevadila," vyznal se pro zámořské médium AZcentral hráč draftovaný Edmontonem v roce 2007 ze šesté pozice.

Mimo led má Sam Gagner o klid postaráno. Plně se může soustředit na to, kvůli čemu se do Arizony přestěhoval - na práci. Po letech opustil "Olejáře", kde platil ("pouze") za jednoho z talentovaných mladíků v organizaci. V Edmontonu se totiž pozornost ubírala na více hráčů, ne jen na něj. Taylor Hall, Jordan Eberle, Ryan Nugent-Hopkins, Nail Jakupov... Tlak byl rozprostřen na více playerů. Nová štace? Úplný opak. V Arizoně bude (ano, pouze na ledě) pod dohledem všech s organizací Coyotes zainteresovaných jedinců (novinářů, fanoušků...). Na Gagnera se bude spoléhat, bude se propírat každý jeho výkon, pohyb. Jednoduše - přichází s puncem hvězdy.

Sám Sam Gagner se odpovědnosti neděsí: "Na základě zkušeností ze zápasů proti tomuto týmu (Coyotes) musím říct, že nechybí moc a půjde o velice dobré mužstvo," myslí si autor 37 kanadských bodů za 10 branek a 27 asistencí z minulého ročníku NHL. "Byli ve finále konference (v roce 2012), poslední dva roky jim play off uniklo jen těsně. Doufám, že já budu ten důležitý kousíček pomyslného puzzle a pozvednu tým na nový level."

S tlakem má Gagner mnohaletou zkušenost. V jisté míře ho pociťuje už od dětství. Jeho otec Dave byl do NHL draftován v prvním kole ze 12. příčky v roce 1983, v nejprestižnější soutěži světa pak odehrál 15 let. "Vyrůstal jsem v Torontu a i když je vám pouhých 10 let, hokej je tam tak sledovaný a populární, že tlaku prostě neuniknete. Musíte si to však v prvé řadě hlavně užívat. Když nejste pod drobnohledem, je to jiná hra. Jistý tlak je něco, co vlastně chcete," dodal Gagner a svá slova následně potvrdil: "Pokud chcete být v této lize úspěšní, chcete být na ledě v závěrečných minutách a klíčových momentech zápasů. To je to, po čem toužím a doufám, že si to tady vychutnám."

Příznivcům "Kojotů" nezbývá, než věřit. Věřit, že Gagner svůj zápal a nadšení ze změny působiště přetaví do stabilních výkonů na ledě. Za sebou už něco má. Například v únoru roku 2012 se zapsal do historie organizace Edmonton Oilers v podobě osmi nastřádaných kanadských bodů (4+4) v jednom zápase. Zároveň platí za aktuálně druhého nejproduktivnějšího hráče draftovaného v roce 2007 (první příčku zaujímá Patrick Kane z Chicago Blackhawks). Na druhou stranu - Gagner moc dobře ví, že musí zlepšit jak obrannou stránku své hry, tak úspěšnost na vhazování.

Na každý pád - spoluhráči se na ofenzivní příspěvek nové letní akvizice budou spoléhat. Talent na to má. Zbývá jen jediné - konečně ho prodat. Prostor na to dostane.

zdroj: azcentral.com

foto (Gagner, Ekman-Larsson, Doan a Gormley): Matt Kartozian/USA TODAY SPORTS

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.