Hammer: Jednání se táhla, Evropa padla

Josef Hlaváč | 27. 07. 2017 | komentáře: 0

Marek Langhamer aktuálně platí za jediného českého hráče v organizaci AZ. Smlouvu přitom prodloužil teprve nedávno – 24. července. “Čekal jsem, že se budeme bavit o roční smlouvě… Jestli ale klub vsadí na mladší gólmany, mám smůlu. I kdybych předváděl sebelepší výkony,” říká “Hammer” v rozhovoru pro coyotes.cz.


Třiadvacetiletý brankář Marek Langhamer má za sebou věru pestrou sezonu. Odbyl si premiéru v NHL, absolvoval sedm startů v ECHL a 25 v AHL. Nyní má před sebou další výzvu – obstát v konkurenci Anttiho Raanty, Louise Domingueho, Adina Hilla a Huntera Misky. Udělá rodák z Moravské Třebové v rámci zářijového kempu první mužstvo Desert Dogs?

Marku, jak dlouho se táhla jednání o tvé nové smlouvě v Arizoně? Kdy jsi se s vedením Coyotes na toto téma bavil vůbec poprvé? S blížícím se závěrem posledního ročníku, těsně po sezoně, až teď v červenci...

Táhlo se to docela dlouho. Sice mi řekli, že mě budou chtít určitě podepsat, ale pak jsem byl doma (po sezoně) a nic se nedělo... Úplně první jednání proběhlo na konci května.

Byla ve hře i varianta, resp. existovaly nějaké indicie, že by ses s klubem přece jen nemusel dohodnout? Měl jsi se svým agentem v případě potřeby přichystán i záložní plán/plány? Třeba návrat do Evropy?

Pan Spálenka (Markův agent Robert Spálenka) pro jistotu zjišťoval, jestli by byly i jiné možnosti – třeba právě tady v Evropě. Nakonec ale všechno proběhlo tak, jak mělo.

Bylo hned jasné, že půjde o kontrakt na jeden rok?

Bylo. A to z toho důvodu, že Coyotes mají podepsané dva jiné, mladší gólmany než jsem já (Adina Hilla a Huntera Misku). Vzhledem k tomuto faktu jsem čekal, že se budeme bavit o roční smlouvě.

Coyotes během léta přivedli do brankoviště Raantu a Misku, v klubu vedle tebe pokračují Domingue a Hill, naopak odešel Smith. Jak tyhle změny vnímáš? Jako těžší konkurenci oproti sezoně minulé? Nebo naopak - jako větší šanci udělat první tým? Pokud to vůbec jde takto porovnat...

Ano, na jednu stranu to cítím tak, že se pro mě otevírá větší šance. Na stranu druhou ale bude hrozně záležet na tom, jak se vedení organizace rozhodne po (zářijovém) kempu. Jak jsem říkal, jestli klub vsadí na mladší gólmany, mám smůlu. I kdybych předváděl sebelepší výkony… S tímhle prostě nic neudělám.

V organizaci Yotes dochází po poslední sezoně k menšímu zemětřesení. Ať už v managementu, majetkové struktuře nebo ve skladbě kádru. Je nějaký krok představitelů klubu, který tě v nedávné době vyloženě překvapil? Takový, který jsi nečekal? Ať už z pozitivního nebo negativního hlediska.

Když nechtěli podepsat Doana. Z toho jsem byl opravdu překvapený. Ukázalo se, že NHL je prostě velký byznys. Každý ví, že na to (Shane) pořád má, ale klub se rozhodl jinak – chce se vydat jiným směrem. V podobné situaci jako Doan je teď i Jágr. Já jen hlavně doufám, že všechny kroky, které Coyotes učinili, vedou dopředu. Vychovat generaci, která má na to vyhrát Stanley Cup, je těžké. Musí si sednout hrozně moc věcí, aby to klaplo.

Znáš nového hlavního kouče Desert Dogs Ricka Toccheta nějak víc osobně? Setkal ses s ním někdy? Na první pohled, alespoň dle výrazu tváře, vypadá docela nepřístupně... :)

Ne, neznám. Akorát jsem si o něm přečetl, jakým způsobem přistupuje k mladým hráčům. A také vyjádření generálního manažera (Johna Chayky) o tom, jak se chová v kabině a mimo ni.

Předpokládám, že klub, kde zahájíš nový ročník, se dozvíš až v rámci zářijového kempu... Nebo máš už teď náznaky, kam s tebou Coyotes předběžně počítají? Opět Tucson?

To teď vůbec netuším. To se uvidí až v září. Já se teď můžu maximálně soustředit jen na to, abych byl připraven. Nad tímhle asi nemá cenu nějak spekulovat.

Rapid City Rush už nebudou od nadcházející sezony zálohou "Kojotů" v ECHL. Kde by druhá farma AZ mohla podle tebe být? Máš v této souvislosti nějaké bližší informace?

To bohužel nevím. Je možné, že nakonec ani žádnou druhou farmu mít nebudeme. V tom případě by hráči byli v ECHL rozmístěni do různých týmů.

V minulé sezoně sis vyzkoušel tři úrovně soutěží - ECHL (7 zápasů), AHL (25) a NHL (1). Jak si z osobního hlediska s uplynulým ročníkem vlastně spokojený? Co se týče statistik, vytíženosti...

Spokojený určitě jsem. Snažil jsem se vymáčknout ze sebe maximum. Myslím si však, že k optimální vytíženosti, při které chytám nejlíp, jsem se dostal až v poslední části sezony. To jsem odchytal třeba šest z osmi zápasů.

Absolvoval jsi posezonní výstupní pohory s trenéry či vedením Coyotes/Roadrunners? Létaly pochvaly, doporučení, speciální úkoly na léto... ? :)

Byl jsem překvapený z toho, co všechno mi řekli. Celý pohovor se nesl v pozitivním duchu. Musím říct, že celkově se jim líbilo, jakým způsobem jsem se se sezonou porval. Protože jsem chytal konzistentně, věděli, co ode mě mohou čekat, když jsem šel do zápasu… A úkoly mám, dostal jsem je od trenéra brankářů.

Jak jsi strávil dovolenou? Doma v Česku, někde na pláži… ?

Byl jsem týden v Egyptě. Jinak si to užívám v Česku.

Jsi už v plné předsezonní tréninkové fázi? Připravuješ se s některými jinými hráči?

Trénuju v Pardubicích, kde mám možnost chodit na led s áčkem. Za to bych chtěl klubu poděkovat. Všichni se tam tvrdě připravují na novou sezonu. Mají tam hodně hráčů, takže jsem rád, že mě mezi sebe pustili.

Kdy plánuješ návrat do zámoří?

Zpátky poletím asi na přelomu srpna a září. Na přesném datu se budu domlouvat s trenérem gólmanů.

Díky za rozhovor. Věřím, že kabina Coyotes bude brzy „vybavena dvěma kladivy“. Nejen tím švédským s numerem #4... ;)

Video: „Hammer“ se při své premiéře v NHL blýskl famózním zákrokem

zdroj foto (Marek Langhamer): David Kadlubowski/azcentral sports

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.