Šok na draftu! Z 5. místa bereme Haytona

Josef Hlaváč | 23. 06. 2018 | komentáře: 1

Barrett kdo? Tak možná takhle reagovala drtivá většina fanoušků Arizony (já mezi nimi nechyběl) poté, co generální manažer kojotů John Chayka v pátek určil hráčem číslo 5 celkového pořadí draftu NHL 2018 jistého Barretta Haytona. Šok? Senzace? Asi všechno dohromady... Tohle prostě čekal málokdo. Zástupci Desert Dogs jednoduše postavili veškeré předdraftové prognózy na hlavu.


Žádný Boqvist, Tkachuk, Wahlstrom, Dobson nebo Bouchard. Dokonce ani žádný Filip Zadina, který byl trochu překvapivě pro 5. pick stále k dispozici (Buffalo draftovalo Rasmuse Dahlina, Carolina Andreje Svečnikova, Montreal Jesperiho Kotkaniemiho a Ottawa Bradyho Tkachuka). Ne! Plán pouštních psů byl jiný. Nečekaný. Na draftu v American Airlines Center v Dallasu chtěli centra. A vzali centra. Barretta Haytona (v draftových předpovědích přitom zaujímal 11. až 18. pozici).

Barrett HaytonSuma sumárum - vedení klubu zavrhlo možnost volit nadějného pravorukého zadáka (což se po odchodech Kylea Wooda a brzy i Lukea Schenna nabízelo; v prvním týmu je jediným pravákem Jason Demers). A shodilo pod stůl i variantu ukázat v 1. kole dražby na talentovaného křídelního útočníka-střelce - tedy buď třeba na Olivera Wahlstroma (PK), ale především, ano, na Filipa Zadinu (LK), jenž měl podle odhadů přijít na řadu už jako třetí (Montreal), maximálně čtvrtý (Ottawa). To se nestalo (další překvapení).

Právě snajpr Filip Zadina (na draftu skončil nakonec šestý, sáhl po něm Detroit) by byl vcelku logickou volbou - obzvlášť po tom, co byl nedávno ke Canadiens vyměněn jiný levý křídelník Max Domi. O uvolněné Domesovo místo mohl český útočník zabojovat, šanci na NHL už v nadcházejícím ročníku by měl velkou (kdo ví, kdy mu dají šanci představitelé Red Wings, kteří, jak je známo, mladé borce dlouho cepují na farmě).

Samozřejmě není automaticky dáno, že Barrett Hayton je špatný výběr, že v budoucnu vyhoří, že to bude průšvih/propadák. Za pár let (dva, tři roky) se docela klidně může ukázat, že Arizona udělala "krádež draftu 2018", že Hayton byla trefa do černého (a že to nebude například druhý Dylan Strome; dobře, ještě mu dejme šanci... ale poslední!). Uvidíme. Musíme tomu dát čas. Třeba se z Haytona opravdu stane tahoun prvního mužstva, centr do prvních dvou lajn. No a třeba taky ne.

"Je to prémiová osoba a prémiový hráč hrající na prémiovém postu," je s volbou mimořádně spokojen John Chayka. "Tento draft, tohle všechno je o tom vybrat si přesně tyto typy osobností. Je pro nás zásadním dílkem do našeho systému. Jde o komplexního naturalizovaného centra, bourá rozehrávku soupeřů, podporuje útok, rozehrává ofenzivní akce. Nemá slabinu. Je hrozně těžké najít takové typy hráčů."

Barrett Hayton se narodil 9. června 2000 (18 let) v ontarijském Kitcheneru (vyrůstal ale v Peterboroughu), měří 185 centimetrů, váží 86 kilogramů, hokejku drží nalevo. Coby two-way forward je přirovnáván k bostonské hvězdě Patrice Bergeronovi nebo chicagskému Jonathanu Toewsovi.

Co se týče statistik, v poslední sezoně si tento kanadský centr připsal v dresu mužstva Sault Ste. Marie Greyhounds v Ontario Hockey League (OHL) 60 kanadských bodů za 21 branek a 39 asistencí. V play off pak na své konto přidal dalších 21 zápisů (8+13) v 24 duelech. V talentem nabitém týmu Greyhounds hrál na postu centra druhé lajny. Mimochodem - Sault Ste. Marie ovládlo základní část sezony OHL 2017/18 se 116 body.

"Je to neuvěřitelné. Těžko se mi teď hledají slova. Splnil se mi sen, je to speciální událost. Je tu se mnou moje máma, táta, sestra... Oslavím to s nimi, v posledních letech toho pro mě udělali opravdu moc," řekl nový prospekt organizace Coyotes Barrett Hayton, který si loni zahrál na Memoriálu Ivana Hlinky (5 zápasů, 6 bodů). "Z (předdraftového) pohovoru se zástupci Arizony jsem měl skvělý pocit. Věděl jsem, že existuje určitá šance, že si mě vezmou. No a když jsem uslyšel svoje jméno... Bylo to neuvěřitelné. Cítím, že klub má před sebou úžasnou budoucnost."

Pro informaci: Ředitel skautingu AZ Tim Bernhardt podrobně sledoval Haytonův herní progres poslední dva roky. GM John Chayka pak nad draftováním tohoto hráče začal vážně uvažovat v období kolem minulých Vánoc.

Na závěr ještě jedna zajímavost: I přesto, že v minulém ročníku Barrett Hayton odehrál v juniorské Ontario Hockey League pořádnou porci utkání (konkrétně 87), měl výborné výsledky ve škole (studoval matematiku a vědu v Peterboroughu). A na to zareagovala i samotná liga. Jak? Barrett obdržel Bobby Smith Trophy pro hráče, který v sezoně 2017/18 zaválel jak po stránce sportovní, tak studijní.

Sumář draftu 2018: Koho si Arizona vybrala?

1. kolo, 5. výběr: BARRETT HAYTON, kanadský centr
2. kolo, 55. výběr: KEVIN BAHL, kanadský obránce
3. kolo, 65. výběr: JAN JENÍK, český centr/pravý křídelník
3. kolo, 73. výběr: TY EMBERSON, americký centr
4. kolo, 114. výběr: IVAN PROSVĚTOV, ruský brankář
5. kolo, 142. výběr: MICHAEL CALLAHAN, americký obránce
5. kolo, 145. výběr: DENNIS BUSBY, kanadský obránce
6. kolo, 158. výběr: DAVID TENDECK, kanadský brankář
7. kolo, 189. výběr: LIAM KIRK, anglický levý křídelník/centr

Poznámka: Arizona během 2. dne draftu provedla výměnu svého původního 74. výběru do Chicaga za 87. a 142. pick a následně tento získaný 87. výběr vytrejdovala do San Jose za 114. a 145. pick.

zdroj: coyotes.nhl.com, arizonasports.com

zdroj foto (Barrett Hayton): sports.yahoo.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Tt (23.06.2018 14:19): Uvidíme

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.