Hodnocení: Kdo září? Kdo hledá formu?

Josef Hlaváč | 16. 01. 2017 | komentáře: 0

Polovinu základní části NHL máme za sebou a server arizonasports.com zhodnotil výkony jednotlivců z řad Coyotes. Kdo oslnil? Kdo naopak nenaplňuje očekávání?


MVP: Mike Smith

Mike Smith zatím v této sezoně absolvoval pouze 25 utkání (měsíc byl mimo kvůli zraněné levé noze), průměr obdržených gólů na zápas má 2,83 a procentuální úspěšnost zákroků vyšponoval na hodnotu 91,8 % (16. nejlepší úspěšnost zásahů ze všech ostatních brankářů NHL, kteří nastoupili alespoň k 20 duelům!).

„Smittyho“ top momentem v dosavadním průběhu ročníku bylo vylepšení klubového rekordu v počtu zákroků za zápas (58; při prosincové prohře 2:3 po nájezdech s Columbusem). Až na dvoutýdenní nevýrazné období, během kterého Coyotes padli devětkrát v řadě, je Smith v kleci "Pouštních psů" stabilní oporou. A toho si všimla i samotná NHL - Mike totiž nedávno dostal (poprvé ve své kariéře) pozvánku na All-Star Game!

Top nováček: Christian Dvorak

Od začátku sezony se dobře jevil bek Jakob Chychrun. Pozorovatele překvapil zejména svým bruslením a ofenzivními schopnostmi. V poslední době se ale pohybuje na hraně sestavy, někdy je zdravým náhradníkem. Nemá konzistentní výkony.

Lawson Crouse je stálým členem útočné vozby, nenastupuje však v elitních lajnách (není mezi TOP 6 forvardy), tudíž na ledě nedostává tolik prostoru (v průměru se jedná o 11 minut a 49 sekund za zápas). V poslední době na sebe upozorňuje i Brendan Perlini (dohromady vstřelil už šest branek), zatím však odehrál jen 17 střetnutí, takže na nějaké podrobnější hodnocení je ještě brzy. A co takoví Laurent Dauphin a Anthony DeAngelo? Ti pendlují mezi farmou a hlavním týmem, pracují na nedostatcích své hry.

Jako nejlepší zelenáč sestavy "Kojotů" se tedy doposud jeví Christian Dvorak. Přestože zatím nepůsobí tak dynamicky, jak se očekávalo, absolvoval většinu zápasů (38), z nováčků Yotes posbíral nejvíce bodů (12) , může nastupovat v rozličných herních situacích a na pozici centra zastává velkou dávku odpovědnosti.

Hodnocení předsezonních posil: Alex Goligoski, Jamie McGinn, Radim Vrbata, Luke Schenn a Ryan White

Obránce Alex Goligoski má na svém kontě 12 asistencí (třetí nejvyšší počet z týmu). Měl děsivý začátek sezony, postupně se trochu zvedl, probral, ale přesto... Od borce, který podepsal pětiletou smlouvu za 27,4 milionů dolarů, čekali všichni mnohem, mnohem víc.

Útočník Jamie McGinn, kterému se nedá upřít vysoká míra zodpovědnosti, nastřílel sedm gólů v 37 duelech. Při tomto tempu by mohl na konci ročníku atakovat dvacetibrankovou hranici (a přesně to si od něj vedení Coyotes slibovalo). V případě McGinna si ale musíme položit otázku, o jak moc by byl produktivnější, kdyby hrál v útoku s ofenzivnějšími hráči, respektive kdyby měl po ruce lepšího tvůrce hry.

A co Radim Vrbata? Český křídelník stojí klub (co se týče platu) mnohem méně než výše uvedení borci, přitom vede produktivitu „Kojotů“! Luke Schenn a Ryan White se svých rolí ujali celkem solidně.

Stabilní článek: Tobias Rieder

Zdlouhavé jednání o novém kontraktu Tobiase Riedera na ledě v novém ročníku nijak nepoznamenalo. Zahrál si na Světovém poháru, jde o typického představitele „200-foot“ playera – tedy typ hráče, který Dave Tippett tolik miluje. S osmi zásahy je druhým nejlepším snajprem Coyotes.

Problém s pozicí: centr

Desert Dogs se před sezonou rozhodli vyplatit ze zbývajícího kontraktu veterána Antoinea Vermettea. Důvod? Generální manažer John Chayka vsadil na mládí v čele s Dylanem Stromem, Christianem Dvorakem a Laurentem Dauphinem. Výsledek?

Dvorak se v sestavě „Kojotů“ víceméně zabydlel, Strome se vrátil do juniorů (nebyl fyzicky připraven) a Dauphin pracuje v záložním oddílu v Tucsonu (AHL) na zlepšení hry v útoku. Postem centra navíc pořádně otřásla ztráta Brada Richardsona (zlomil si holenní a lýtkovou kost v pravé noze).

Kvůli všem výše zmíněným strastem se Chayka rozhodl posílit klub přes waiver listinu o další střední forvardy - Petera Hollanda, Joshe Joorise a Alexe Burmistrova. Na každý pád - post centra patří k hlavním slabinám Coyotes (už několik let). Kdy dojde k pořádné nápravě?

Problém s pozicí: pravá strana obrany

Coyotes chtěli před startem sezony posílit mužstvo o hodně kvalitního, respektive na poli NHL špičkového pravorukého zadáka. Plán ale nevyšel. Stálice zadních řad AZ Michael Stone ještě do této role nevyrostl (a kdo ví, jestli se tak někdy stane), letos navíc v produktivitě (oproti loňsku) značně zaostává.

Connor Murphy si drží svůj standard (odvede si své). Jistý příslib do budoucna pak vykazuje Anthony DeAngelo (potřebuje ale zlepšit hru bez puku). Suma sumárum - post pravé obrany (stejně jako centra) je oblast, na kterou by se zástupci „Kojotů“ rozhodně měli co nejdříve zaměřit.

Otazníky: Max Domi, Anthony Duclair, Jordan Martinook a Louis Domingue

Anthony Duclair zapsal v úvodních 31 zápasech této sezony jediný gól (po 39 kláních má tři fíky). A to nastupuje v prvních dvou lajnách! V sestavě je prostě od toho, aby produkoval body. A ty nedělá. Zvedne se? Max Domi si v 26 duelech připsal 16 bodů. Pak se zranil - během jedné bitky (8. prosince) si zlomil kůstku v ruce. V jaké se vrátí pohodě? Naváže na předchozí dobré výkony?

Jordan Martinook měl do sezony super start, ale v posledních 22 zápasech zaznamenal jen jeden gól a čtyři asistence. Na druhou stranu je nutné podotknout, že „Martyman“ není v sestavě primárně od toho, aby sbíral body po hrstech. Jeho pracovní náplň má mnohem širší záběr - defenzivní úkoly, specialista na hru v oslabení, univerzálnost.

Větší jistota se čekala od Domingueho. Když byl Smith zraněný, Louis v roli dočasné jedničky mezi třemi tyčemi neobstál. Ve svých posledních dvou startech však ukázal, že chytat nezapomněl.

Přínos lídrů: Shane Doan, Martin Hanzal a Oliver Ekman-Larsson

Shane Doan oproti minulému ročníku z ofenzivy hodně slevil (loni vstřelil 28 gólů), jeho role na ledě má sestupnou tendenci. Martin Hanzal jede rok co rok na stejné vlně – hraje proti top centrům soupeře, vyhrává buly, neohroženě se staví před bránu, dělá prostor pro své spoluhráče z útoku.

To Oliver Ekman-Larsson zdá se trošku uvadá, neoplývá takovou dynamikou jako loni, není tak výrazný. I přesto pořád boduje - s 23 body ve 42 zápasech je na děleném 18. místě ze všech obránců NHL. V zámoří kolují zvěsti, že "OEL" prý hraje s nějakým zraněním, které ho mírně limituje.

zdroj: arizonasports.com

zdroj foto (Anthony Duclair): Matt Kartozian/USA TODAY Sports

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.