Hotovo! Tobi Rieder prodloužil o 2 roky!

Josef Hlaváč | 04. 10. 2016 | komentáře: 0

Je posledním hráčem-útočníkem z řad chráněných volných borců (RFA) prvního týmu Coyotes, který ještě nemá pro novou sezonu podepsanou smlouvu. Kde to sakra vázne?! Na každý pád - kolem Tobiase Riedera panuje napjatá, zvláštní situace. Tohle nemusí dopadnout dobře...


Tobiasi Riederovi je teprve 23 let, platí za velmi nadaného forvarda. V září se dokonce tento německý rychlík chystá na Světový pohár v Torontu, kde bude oblékat dres "Výběru Evropy"! A poslední ročník v NHL? Jedním slovem paráda. Podstoupil kompletní zápasovou zátěž, v rámci které zaznamenal 37 kanadských bodů za 14 branek a 23 asistencí a na ledě v průměru strávil 17 minut a 18 sekund/utkání.

1. července Riederovi vypršela tříletá nováčkovská smlouva. Na základě jejích stanov si za sezonu 2015/2016 přišel na základním platu na 925 000 dolarů. Aby se rodák z Landshutu od prvního červencového dne nestal volným hráčem bez omezení (UFA), muselo vedení AZ "Tobimu" nabídnout ještě před zmíněným 1. červencem kvalifikační kontrakt (s pětiprocentním navýšením gáže, které se povinně dává "RFA" playerovi, jenž si v minulém ročníku NHL přišel na základní mzdě na částku v rozmezí 660 000 - 1 000 000 USD). To se také stalo. Rieder tak zůstal ocejchován statutem RFA (chráněný volný hráč).

Tobias RiederVzhledem k Riederovým dosavadním výkonům je pochopitelné, že pětiprocentní navýšení platu (povinné v rámci kvalifikačního návrhu) nemůže stačit pro jeho udržení na jihozápadě Spojených států. Dle serveru arizonasports.com si playerův agent Darren Ferris přeje pro svého klienta mzdu kolem 4,5 milionů USD/rok.

Proč? Protože tolik bere Nazem Kadri, útočník Toronta, který si v poslední sezoně NHL připsal podobný počet bodů (45) jako Rieder (37). Ferris také "ukazuje prstem" na nedávno uzavřený závazek Yotes s Jamiem McGinnem (cap hit 3,3 milionů USD; 39 bodů v 84 zápasech minulého ročníku NHL).

"Ve vedení klubu (Coyotes) nedávno proběhly nějaké změny, takže se jednání trochu vlečou. Může to ještě nějakou dobu trvat. V tuto chvíli se k vzájemné dohodě neblížíme, představy obou stran se dost liší," upozornil Darren Ferris. "Nevím, jak dlouho tahle záležitost potrvá. Management Yotes tvrdí, že nehodlá ustupovat od svých dosavadních návrhů (o podobě nové spolupráce)."

Connor MurphyFerris také dodal, že "Pouštní psi" Riederovi aktuálně nabízejí mzdu o něco málo vyšší, než je výše zmíněné "kvalifikační - pětiprocentní". A co se týče délky smlouvy - ve hře je jak kontrakt jednoletý, tak i víceletý.

"Nesnažíme se zneužívat faktu, že Rieder je chráněný volný hráč bez možnosti přihlásit se k arbitráži," okomentoval aktuální, dá se říct skoro až bezvýchodnou situaci generální manažer AZ John Chayka, který tak připomněl skutečnost, že hráč, jemuž čerstvě vypršela nováčkovská smlouva, se v případě komplikovaného jednání se svým dosavadním zaměstnavatelem o podobě dalšího kontraktu nemůže obrátit na nezávislého arbitrážního soudce. Riederovy možnosti jsou tak do jisté míry omezené. "Prostě mu jen nabízíme co možná nejférovější podmínky. A ty závisí na mnoha faktorech," doplnil Chayka.

Riederovi teď nezbývá nic jiného, než čekat. Domluví se jeho agent s představiteli "Kojotů" na kompromisu? Buď bude Tobias trpělivý, respektive vydrží do té doby, než s Arizonou podepíše novou smlouvu, nebo si na spolupráci plácne s některým týmem mimo NHL. A pozor! Tato varianta je opravdu reálná. Michael StoneHráčův zástupce Ferris se totiž vyjádřil v tom smyslu, že zkoumá veškeré možnosti - tedy i ty v Evropě a KHL. "Právě nyní jsem v kontaktu s několika týmy z evropských lig a z KHL. Zjišťuji, kdo by měl o mého klienta zájem. Je to varianta. Ještě jsme se ale pro ni definitivně nerozhodli," pověděl agent.

Mimochodem - pokud chráněný volný hráč (RFA) nepodepíše smlouvu do 1. prosince, nemůže dle pravidel NHL už v dané sezoně Národní hokejové ligy nastoupit.

Vedle Tobiase Riedera jsou v současné chvíli chráněnými volnými playery prvního týmu Coyotes obránci Connor Murphy (v tomto případě se jednání vyvíjejí v optimistickém duchu; k dohodě by prý mohlo dojít už brzy) a Michael Stone. K arbitráži měl možnost se přihlásit pouze Stone a ten toho také využil (dne 5. července). Soudní řízení mezi ním a klubem je na programu 4. srpna (za Yotes dostal tento proces na starost Chris O'Hearn - asistent GM a manažer hokejových operací). Ještě předtím však obě strany mohou v otázce nové spolupráce najít společnou řeč, takže k nepříjemné arbitráži vůbec nemusí dojít.

Aktualizace (28. července):

Tobias Rieder vážně uvažuje nad odchodem do Kontinentální hokejové ligy (KHL). Informaci o velmi pravděpodobném konci německého útočníka v NHL ve středu publikoval server arizonasports.com. "Rozhovory jsou ve slepé uličce," okomentoval jednání mezi oběma stranami hráčův agent Darren Ferris.

Třiadvacetiletý Rieder několikrát prohlásil, že by v zámoří rád pokračoval. Představy obou táborů o podobě nové smlouvy se ale stále diametrálně liší. Zatímco playerův zástupce požaduje pro svého klienta částku kolem 4,5 milionů USD/rok (přičemž se pořád a pořád dokola odkazuje na kontrakt Nazema Kadriho z Toronta či Jamieho McGinna - tedy borců, kteří v minulém ročníku vyprodukovali podobný počet bodů jako "Tobi"), tak vedení AZ Riederovi nabízí částku výrazně nižší > buď dvouletý pakt s ročním výdělkem 2,2 - 2,5 milionů dolarů, nebo tříletý závazek za zhruba 2,5 milionů USD/sezonu (Coyotes totiž naopak "ukazují" na smlouvu stejně starého Vladislava Naměstnikova, jenž se ve středu domluvil s Tampou na nové dvouleté spolupráci s cap hitem 1 937 500 USD - za sezonu 2015/2016 si přitom tento ruský forvard připsal 35 bodů a na ledě trávil v průměru o tři minuty méně času/zápas než Rieder).

Tobias RiederCo se týče odchodu Riedera do KHL, je nutné podotknout, že může jít (jak už to v těchto případech ostatně bývá) jen o plané výhružky, gesta, respektive dobře promyšlenou strategii hráčova agenta Darrena Ferrise, jak pohrozit managementu Yotes. Ferris dokonce prohlásil, že už má na stole i konkrétní nabídky od několika klubů KHL (prý jde o Magnitogorsk či Omsk), které nabízejí setsakramentsky lepší peníze než v tuto chvíli Coyotes. Jenže je to pravda? Nejde jen o jistý druh mystifikace? Jinak řečeno - může jít o pouhé "divadlo", prostřednictvím kterého Ferris chce na vedení "Kojotů" zatlačit.

Pokud to pravda je, stojí před Riederem velmi těžké rozhodnutí: Vzít finančně výhodnou/lákavou smlouvu v KHL, nebo se trochu uskrovnit a něco dokázat v nejprestižnější hokejové lize světa. V případě "útěku" z Arizony zároveň hrozí vážné poškození vztahů mezi "Tobim" a zástupci "Pouštních psů", kteří by i nadále na něj vlastnili práva (pro NHL).

Potenciální volné místo na soupisce Coyotes po Riederově odchodu by pak mohl zaplnit Brendan Perlini (Jamie McGinn, Max Domi a Jordan Martinook mají místo na levém křídle de facto jisté). Nebo by se GM John Chayka mohl poohlédnout po trhu s volnými hráči (UFA), respektive provést výměnu.

Mimochodem - zárodek problémů s vyjednáváním o novém kontraktu pro Tobiase Riedera vznikl dle serveru arizonasports.com v době, kdy se tento mladík z Landshutu rozhodl změnit agenturu, která ho zastupuje. Do března 2016 totiž tuto činnost v jeho případě vykonávala společnost Octagon Sports a konkrétně agenti Rob Hooper a Mike Liut (bývalý brankář NHL, který v Hartfordu hrával se současným koučem Yotes Davem Tippettem). Do té doby se diskuze mezi oběma stranami o podobě nové smlouvy nesla ve velmi pozitivním duchu, ke shodě nebylo daleko. Jenže změnou společnosti ("Tobi" se domluvil s Definitive Hockey Group) a agenta (Darren Ferris) se očividně všechno - z fanouškovského hlediska - pokazilo...

Aktualizace (28. září):

Tobias Rieder stále nemá s klubem Coyotes uzavřenou novou smlouvu. I nadále (od 1. července) je tedy volným hráčem s omezením (RFA). Z tohoto důvodu tento německý reprezentant nenastoupí do předsezonního kempu Arizony. Dokud "Tobi" nepodepíše kontrakt, ke "Kojotům" se jednoduše nepřipojí.

"Nabídli jsme jim (zástupcům AZ) férový návrh - dvouletou smlouvu s ročním příjmem 2,5 milionů dolarů. Na to ale nepřistoupili," uvedl pro server azcentral.com hráčův agent Darren Ferris. "'Tobi' má na tým velký dopad, přínos. Mezi fanoušky 'Kojotů' je velice oblíben. Miluje Arizonu. Jsme tudíž trochu rozčarovaní z toho, jak s námi klub jedná, respektive jakým způsobem k celé situaci (podepsání kontraktu) přistupuje."

Rieder x Draisaitl x NiederreiterFerris zároveň dodal, že představy obou stran o podobě nové spolupráce už nejsou natolik vzdálené jako na počátku diskuzí. Dohoda i přesto není na spadnutí. Pokud Rieder smlouvu nepodepíše do 1. prosince, nebude už moct v této sezoně v NHL nastoupit.

"Jsme zklamaní," okomentoval stav jednání generální manažer Yotes John Chayka. "Tobias je důležitou součástí našeho mužstva. Máme ho rádi. Myslíme si, že jsme mu nabídli různé varianty smysluplných dlouhodobých smluv. A to o takové délce, kterou naše organizace s hráči moc často neuzavírá. Chceme, aby tu s námi byl a připojil se k ostatním klukům. Ale je to také byznys. Není prvním hráčem, který si tímto nepříjemným procesem prochází. A pravděpodobně ani ne posledním."

Tobias Rieder se v těchto dnech účastní Světového poháru v Torontu. Nastupuje za Výběr Evropy. Ve finále tohoto prestižního podniku bojuje jeho tým proti Kanadě.

Aktualizace (30. září):

Riederův agent Darren Ferris se pro zámořské médium arizonasports.com vyjádřil v tom smyslu, že nejlepším řešením patové situace by byla "Tobiho" výměna do jiného mužstva NHL. Z konkrétního hlediska o tom hráčův zástupce mluvil s reportérem Craigem Morganem: "Ano, tohle by byla pro obě strany nejlepší varianta. Tobias je z jejich přístupu (představitelů Arizony) opravdu hodně rozčarovaný."

"Coyotes mu nabídli dlouhodobou smlouvu s průměrnou roční mzdou 2 200 000 dolarů (hráč požadoval 2,5 milionů/rok). Také přišli s návrhem ročního kontraktu s ještě menším výdělkem než 2,2 milionů USD," řekl Ferris. "Je to celé nešťastné. S takhle dobrým klukem takhle zacházet... 'Tobi' vždy přijal jakoukoliv roli. Obětoval se pro tým, v ofenzivě i defenzivě. A oni (Yotes) jeho přínos prostě nevidí."

Generální manažer "Pouštních psů" John Chayka si v každém případě nyní musí navíc dávat pozor na cap hit Coyotes. V současné chvíli je totiž platový rozpočet "Kojotů" pro následující sezonu 2016/2017 zatížen částkou 70 657 838 dolarů. K dispozici tak má vedení AZ v tuto chvíli finanční manévrovací prostor (pro případné podpisy smluv s dalšími hráči) už jen ve výši 2 342 162 USD.

Aktualizace (4. října):

No konečně! Tobias Rieder podepsal s Arizonou novou smlouvu! Z téměř bezvýchodné patové situace se pro německého forvarda vykouzlila spolupráce na dva roky ohodnocená celkově za 4,45 milionů USD. Dohodu potvrdil pro server arizonasports.com v pondělí večer hráčův agent Darren Ferris. Rieder a Ferris se tak nakonec museli dost uskromnit - původně totiž požadovali nejprve 2,7 milionů/rok, následně pak 2,5 milionů/rok.

Tobias RiederV prvním roce uzavřeného tzv. překlenovacího kontraktu si "Tobi" (dosud chráněný volný player) přijde na základním platu na 2 miliony, v sezoně 2017/2018 na 2,45 milionů dolarů. Z platového rozpočtu (cap hit) se Coyotes bude ročně strhávat částka 2 225 000 milionů USD.

Tobias Rieder je nyní v Torontu, kde polyká tréninkové dávky po ukončení Světového poháru (kde hrál za Výběr Evropy) pod vedením Jariho Byrskiho (spolupracuje i s takovými borci jako Steven Stamkos, Sam Bennett nebo Jason Spezza). Ke "Kojotům" se připojí v následujících dnech.

Zajímavé teď bude sledovat, do jakých formací trenér Yotes Dave Tippett nasadí jednotlivé levé křídelníky, kterými disponuje. Na tuto pozici má hlavní kormidelník Desert Dogs vedle Riedera Maxe Domiho, Jamieho McGinna, Jordana Martinooka nebo na kempu mocně o hlavní mužstvo bojujícího Lawsona Crouseho.

V cap hitu Arizony pro ročník 2016/2017 je po podpisu Riederovy smlouvy volných 862 162 dolarů.

zdroj: arizonasports.com; espn.com; nhl.com

zdroj foto 1 (Letang x Rieder): Mark J. Rebilas/USA TODAY Sports; foto 2 (Rieder): eishockey-magazin.de; foto 3 (Murphy): Claus Andersen/Getty Images; foto 4 (Stone): Sergej Belski/USA TODAY Sports; foto 5 (Rieder): Twitter; foto 6 (Rieder x Draisaitl x Niederreiter): Mark Goldman/Icon Sportswire; foto 7 (Rieder): Imago

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.