Jeník: Fandil jsem Detroitu. Do draftu.

Josef Hlaváč | 13. 09. 2018 | komentáře: 0

Útočník Jan Jeník se letos v červnu stal prvním českým hokejistou od roku 2012 (Marek Langhamer), kterého si Arizona zamluvila na draftu NHL. 17letý borec původem z Nymburka přišel na řadu ve 3. kole na 65. pozici. Jak prožíval dražbu talentů a kemp prospektů Yotes? A co ho v nejbližší budoucnosti čeká? Nejen to se dozvíte z následujícího rozhovoru našeho mládežnického reprezentanta pro web coyotes.cz. Mimochodem - Jeňas byl po nováčkovském kempu kojotů pozván i na ten hlavní, který vypukl ve čtvrtek 13. září.


Jak sis užil červnový draft NHL? Překvapilo tě na něm něco, ať už z pozitivního či negativního hlediska?

Draft NHL? Skvělá zkušenost. Moc jsem si ho užil. Asi největší, ale i nejpozitivnější zážitek pro mě byl ten, když jsem uslyšel své jméno a byl vybrán. Jsem moc rád, že je to zrovna Arizona. Je to tu krásné a lidé tu hokej mají moc rádi.

Jak bys popsal svoji hru? Jaké máš na ledě úkoly a na jakém postu hlavně nastupuješ?

Snažím se být co nejvíce platný pro tým. Být dobrým spoluhráčem, zblokovat střelu, vybojovat puky pro ostatní, dát gól a tvořit hru. Úkoly se mění podle vývoje utkání. Nejradši hraji pravé křídlo.

Arizona tě draftovala z 65. místa. Proběhla doma nějaká oslavička? Jaké si na to měl ohlasy od známých, kamarádů, spolužáků?

Po dražbě talentů jsem letěl na Development Camp do Arizony, slavili jsme tudíž hned po draftu přímo v Dallasu, a to s mojí rodinou a agenty. Všichni jsme byli moc rádi. Přišla mi velká spousta gratulací a pozitivních ohlasů.

Co po draftu v Dallasu následovalo, respektive jaký byl tvůj další program? Dostal jsi od vedení Coyotes (skautů, trenérů) úkoly na léto?

Jak jsem zmiňoval, hned po něm jsem zamířil do Arizony na Development Camp. To pro mě bylo něco nového, další super zkušenost, za kterou jsem moc rád. Naučil jsem se spoustu nových věcí jak na ledě, tak na suchu. Snažili se mi vštěpovat základní myšlenku "snaž se být pořád co nejlepší a nepřestávej pracovat."

Arizonou v minulosti prošlo několik českých/slovenských hráčů. Zjišťoval sis už u některého z nich bližší informace o organizaci Coyotes?

Nikoho ještě bohužel neznám osobně, ale naštěstí pro mě mám výborné agenty, kteří mi zjistili vše, co bylo potřeba a se vším mi pomohli.

Jan JeníkMáš v NHL oblíbený tým, hráče? Paříš hokej i na počítači/konzoli?

Odmalička jsem fandil Detroitu Red Wings, což už pochopitelně neplatí :). A co se týče mého nejoblíbenějšího hráče v NHL, tak to je Vladimir Tarasenko. Na počítači hokej samozřejmě hraju a rád. Hlavně s kamarády a spoluhráči, to je pak větší zábava.

Sezonu 2018/2019 odehraješ v Česku (za Liberec/Benátky). Amerika nepřipadala v úvahu? Kdy jsi měl jasno v tom, že tento ročník strávíš doma?

Rozmýšlel jsem nad tím opravdu dlouho, ale nakonec jsem zvolil organizaci v Liberci. Rozhodl jsem se zhruba po půlce prázdnin. Líbí se mi, jak tam pracují s mladými hráči, jak se jim věnují a snaží se jim pomoct. U libereckého hokeje jsou skvělí lidé a já věřím, že mi na téhle cestě pomůžou a že jsem se rozhodl správně. Můj sen je teď hrát stabilně za A tým Bílých Tygrů.

Zúčastnil ses zářijového kempu nováčků/prospektů Coyotes. Jaké sis z něj odnesl pocity, dojmy? Bylo to náročné?

Náročné to samozřejmě bylo. Ale byla to další skvělá zkušenost, která mi potvrdila, že je potřeba na sobě neustále pracovat a makat. Bylo tam tolik kvalitních hráčů... Je to jiný hokej než v Evropě, navíc na malém hřišti.

Na kemp se dostavilo mnoho nadějí Yotes. Například poslední dvě top volby Arizony Pierre-Olivier Joseph a Barrett Hayton, ale i bratři Klímové nebo vůbec první hráč v historii draftu NHL, který vyrůstal/trénoval v Anglii - Liam Kirk. S kým sis nejvíc rozuměl? Jaká byla parta?

Nejvíc času jsem strávil společně s Albertem Michnáčem (19letý český centr, jenž do NHL nebyl nikdy draftován a letos bude nastupovat za Saginaw Spirit v OHL - pozn. red.) a Kevinem a Kellym Klímou. Ostatní kluci jsou taky super, všichni jsme si tam navzájem pomáhali.

Dal sis pro sezonu 2018/19 nějaký osobní cíl? Co bys chtěl třeba na sobě vylepšit, vypilovat...

Pracovat chci určitě na všem, protože se mám pořád co učit a co zdokonalovat. Hlavním cílem je pro mě nabrat svalovou hmotu, zesílit a zlepšit bruslení. To je pro mě v tuhle chvíli to nejpodstatnější.

Budeš kojoty přes sezonu nějak pečlivě sledovat (ať už jde o zápasy, novinky nebo pohyby v kádru)?

Budu se snažit být v obraze a sledovat je co nejvíce to půjde. Stoprocentně chci vědět, co se tu děje a jak se mužstvu daří.

Máš přezdívku?

Ano, mám – Jeňas. Nikdo mi v kabině neřekne jinak.

Díky za rozhovor Honzo a ať tě co nejdříve uvidíme v dresu Desert Dogs. ;)

zdroj úvodního fota (Jan Jeník): nhl.com/print screen, fota 2 (Jan Jeník): youtube.com/print screen

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.