Jubilejní 20. sezona Coyotes? Zklamání!

Josef Hlaváč | 20. 04. 2017 | komentáře: 0

Sbalili si svých pět švestek a vyrazili na dovolenou. Hráči Arizony se po dvou dnech od konce sezony a po závěrečném meetingu s generálním manažerem Johnem Chaykou rozprchli do všech světových stran. Letní "prázdnota" započala...


Jen pro upřesnění - ne všem borcům začne volno hned. Někteří členové kádru Coyotes se ještě zúčastní květnového mistrovství světa v Paříži a Kolíně nad Rýnem. MS se s největší pravděpodobností bude týkat obránců Olivera Ekman-Larssona (Švédsko), Connora Murphyho (USA) a útočníků Christiana Dvoraka (USA), Claytona Kellera (USA) a Tobiase Riedera (Německo).

Co se týče posledního ročníku NHL 2016/2017, od "Pouštních psů" se čekalo mnohem víc. Panuje zklamání. V rámci jubilejní 20. sezony působení organizace na jihozápadě Spojených států skončila Arizona na celkovém 28. místě ligového pelotonu. Bilance? 30-42-10 a pouze 70 bodů. Hodně špatná byla hlavně první polovina sezony. V té druhé půlce se "Kojoti" přece jen prezentovali o něco konkurenceschopněji (v závěrečných 37 zápasech si připsali bilanci 17-16-4).

Čárou přes rozpočet byla během sezony především devítidílná série porážek. K optimismu nepřispěla ani zranění - zejména brankářské jedničky Mikea Smithe a forvardů Maxe Domiho s Bradem Richardsonem.

"V posledním roce to bylo hlavně o sběru nových cenných zkušeností. Uvidíme, kam se díky nim jako organizace posuneme," konstatoval John Chayka, který má za sebou první rok v pozici generálního manažera klubu NHL. "Byl to složitý ročník... Je však nutné se na to dívat tak, na co jsme s naším kádrem reálně nakonec měli. Pro mladé kluky to byl dlouhý a náročný test."

Je to tak, v prvním týmu Desert Dogs se letos protočilo velké množství mladých hráčů - prospektů Yotes. Z konkrétního hlediska dostalo "nahoře" příležitost neskutečných 11 borců se statusem "nováček". Hned devět z nich zapsalo v NHL debut! Všichni zelenáči pak za sezonu 2016/17 dohromady vyprodukovali 110 kanadských bodů (pouze nováčci Toronta jich zapsali více).

Jak sezona postupovala ke svému závěru, výkonnostní progres z řad nováčků byl čím dál více patrnější/viditelnější zejména u útočníků Christiana Dvoraka, Brendana Perliniho, Lawsona Crouseho a zadáka Jakoba Chychruna.

Ze zkušených hráčů vyčníval Radim Vrbata - nejproduktivnější "Kojot". A také nejužitečnější (MVP). Český křídelník zaznamenal 55 bodů za 20 branek a 35 asistencí. Otázkou ale nyní je, zda tento pětatřicetiletý rodák z Mladé Boleslavi bude v klubu pokračovat. "Vrbičovi" totiž končí smlouva a 1. července se může stát volným playerem bez omezení (UFA). Zájem o uzavření nové spolupráce je však podle posledních informací oboustranný.

Vedle "Vrbyho" byly výsledky "Kojotů" odvislé i od (ne)formy dalšího mazáka - už vzpomínaného gólmana Mikea Smithe. Kanadský strážce svatyně navzdory zranění kolena v rané fázi sezony urval 19 vítězství a stal se rekordmanem organizace Coyotes z řad brankářů v počtu odehraných zápasů (312). "Když pět let v řadě neuděláte play off, zanechá vám to v ústech kyselou pachuť," řekl zklamaný "Smitty". "Musíme se přes to dostat."

Během letního období bude také zajímavé sledovat vývoj kolem budoucnosti kapitána Shanea Doana. Podepíše nový kontrakt? Ukončí kariéru? "S největší pravděpodobností se rozhodnu do poloviny června," prozradil "Doaner". Téměř jistě se pak nepočítá s prodloužením smluv s jinými forvardy Joshem Joorisem, Teemu Pulkkinenem a Peterem Hollandem.

zdroj: coyotes.nhl.com; arizonasports.com

zdroj foto: nhl.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.