Kachina show: Kojoti oslavili 20 let!

Josef Hlaváč | 16. 02. 2017 | komentáře: 0

V Gila River Areně se bude slavit. Před úvodním buly sobotního utkání proti San Jose si organizace Desert Dogs připomene jubilejní 20. rok v poušti! Výročí se osobně zúčastní několik tváří klubu z premiérové sezony 1996-1997.


Na ledě se v rámci předzápasového ceremoniálu objeví Shane Doan (stále aktivní člen), Keith Tkachuk, Teppo Numminen, Dallas Drake, Mike Gartner, Cliff Ronning, Craig Janney, Kris King, Oleg Tverdovskij, Jim McKenzie a Mike Stapleton.

Třeba takový Jeremy Roenick se ale akce bohužel nezúčastní - má závazky vůči televizní stanici NBC Sports. Nedorazí ani Nikolaj Chabibulin, který se omluvil v důsledku nedávného úmrtí v rodině.

Shane DoanSlavnostní buly si vezme na starost bývalý kapitán "Pouštních psů" Keith Tkachuk ("Céčko" na dresu nosil od roku 1996 do roku 2000). "Určitě prožijeme hodně zábavný večer," vyjádřil se Tkachuk pro rozhlasovou stanici Arizona Sports 98,7 FM. "Těším se na to."

"Současní" Yotes odehrají sobotní duel se "Žraloky" v tmavé variantě historických dresů (tedy v tzv. "Kachina stylu").

A proč si vlastně vedení AZ vybralo k této slavnostní události zápas s rivalem z Pacifické divize? V žádném případě nejde o náhodu. Právě proti San Jose totiž "Kojoti" absolvovali své vůbec první utkání v Arizoně. K premiérovému duelu Coyotes před vlastními fanoušky po přestěhování z Winnipegu došlo 10. října 1996 - v Americe West Areně v centru Phoenixu. "Pouštní psi" vyhráli 4:1.

Keith Tkachuk"Jako by to bylo včera," kroutí hlavou Tkachuk nad tím, že k přesunu organizace z Kanady na jihozápad Spojených států došlo už před více než 20 lety. "Užíval jsem si to, naše fanouškovská základna byla tehdy obrovská. Ve Phoenixu to fungovalo. Pro nás všechny bylo neuvěřitelným zážitkem, že jsme měli možnost v té lokalitě hrát. V centru města to bylo super, vzpomínám na to moc rád. Všechno ale hrozně rychle uteklo."

Součástí předzápasového ceremoniálu bude i odhalení "plakety" s 1. All-Star výběrem (půjde tedy o tři útočníky, dva obránce a jednoho brankáře) historie organizace Coyotes. O jeho podobě rozhodovali v hlasování sami fanoušci.

Teppo NumminenElitní lajna "Kojotů" v prvním domácím utkání sezony 1996-1997 (10. října proti San Jose) vypadala následovně:

Brankář: Nikolaj Chabibulin
Obránci: Brad McCrimmon a Jim Johnson
Centr: Keith Tkachuk
Levé křídlo: Jim McKenzie
Pravé křídlo: Shane Doan

Vůbec první gól v historii klubu Coyotes v America West Areně vstřelil Kris King (v čase 19:34; asistenci si připsali Brad McCrimmon s Darrinem Shannonem).

První zápas "Kojotů" v America West Areně

Sezonu 1996-97 zakončili Phoenix Coyotes s bilancí 38 výher - 37 porážek - 7 remíz. Týmovou produktivitu ovládl Tkachuk (86 bodů; s 52 góly byl zároveň nejlepším střelcem), druhý byl Roenick s 69 body (29+40) a třetí Gartner s 63 body (32+31). Nejvíc asistencí zapsal Tverdovskij (45). Chabibulin odchytal 72 z 82 zápasů a zaznamenal bilanci 30-33-6 (vychytal sedm čistých kont). Mimochodem - v té době jednadvacetiletý Shane Doan vstřelil v 63 duelech čtyři góly a urval osm přihrávek.

Coyotes nakonec v ročníku 1996-97 vybojovali po základní části třetí místo v tehdy Centrální divizi a postoupili do play off. V něm však velký úspěch nezaznamenali - vyletěli hned v prvním kole. Mighty Ducks of Anaheim vyhráli sérii 4:3 na zápasy.

V play off 1997 vzniklo v America West Areně "bílé peklo" (Whiteout)

Aktualizace 19. 2.

Co se týče výsledku - Shane Doan a spol. svým příznivcům ve vyprodané Gila River Areně radost neudělali. Se San Jose padli 1:4! "Žraloci" tak ve zcela identickém poměru "Kojotům" oplatili porážku z 10. října 1996, které bylo pro Desert Dogs vůbec prvním zápasem NHL v Arizoně.

V rámci slavnostního úvodu bylo vyhlášeno All-Star mužstvo Coyotes za 20 let působení klubu na jihozápadě Spojených států. Jeho podoba je následující: Shane Doan, Keith Tkachuk, Teppo Numminen, Jeremy Roenick, Oliver Ekman-Larsson a Mike Smith.

O jediný gól sobotního večera ze strany "Pouštních psů" se postaral v poslední době velmi produktivní Martin Hanzal. Pro českého útočníka a top snajpra týmu šlo o 15. branku sezony. Asistenci si u jeho zásahu připsal vedle zadáka Alexe Goligoskiho i forvard Radim Vrbata, jenž se tak do bodových statistik zapsal v pátém duelu v řadě.

Sestřih Coyotes - Sharks

zdroj: coyotes.nhl.com; arizonasports.com

zdroj foto 1: AP Photo/Chris Carlson; foto 2 (Shane Doan/retro): boards.sportslogos.net; foto 3 (Keith Tkachuk): twitter.com; foto 4 (Teppo Numminen): Deirdre Hamill/The Arizona Republic

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.