Kdo táhne Coyotes? Mladí borci. A Doan!

Josef Hlaváč | 30. 01. 2016 | komentáře: 0

Max Domi, Anthony Duclair, Jordan Martinook, Klas Dahlbeck a Louis Domingue. Zelenáči NHL, kteří drží akcie Coyotes v tomto ročníku kanadsko-americké soutěže vysoko. Zatraceně vysoko. Na druhou stranu - není to jen o nové krvi v kabině Desert Dogs, která pohání kojotí smečku.


Klíčovým faktorem i nadále zůstává spolehlivá hra prověřených jmen jako Oliver Ekman-Larsson, Mikkel Boedker, Martin Hanzal či znovuzrozený Shane Doan. Nutno také zmínit progres "nenápadného" rychlíka Tobiase Riedera, perfektně do systému zapadl Brad Richardson.

"Kojoti" se oproti všem pesimistickým předsezonním prognózám drží v postupovém teritoriu do play off. Aktuální bilance? 24-20-5, 53 bodů a třetí flek v tabulce Pacifické divize. "Hrajem líp než loni," řekl hlavní trenér mužstva Dave Tippett. "V růstu naší organizace nám hodně pomáhají mladí hráči. Existuje ale ještě spousta věcí, které se musí naučit. Snaží se, jsou konkurenceschopní v každém utkání. Vydali se po správné cestě."

Louis Domingue“Jsme ve hře (o play off),” komentuje současné postavení Arizony generální manažer Don Maloney. “Je příjemné být součástí komentářů a diskuzí spojených s naší možností dostat se do vyřazovací části. Je to úspěch hráčů a trenérů. Máme ale před sebou ještě dlouhou cestu.”

Max Domi si v aktuálním ročníku NHL připsal 32 kanadských bodů (13+19), což mu stačí na průběžné 4. místo produktivity všech letošních nováčků. O příčku níž je s 25 zápisy (13+12) Anthony Duclair, další nadějná útočná hvězdička “Pouštních psů”. A dál? Jordan Martinook se kromě solidního ofenzivního příspěvku (5+11) velmi dobře prezentuje v obranných úkolech, respektive ve speciální jednotce na oslabení. Švédský zadák Klas Dahlbeck pak z celého týmu rozdal vůbec nejvíc hitů (124).

Shane DoanA nakonec brankář Louis Domingue. To je kapitola sama o sobě. Třiadvacetiletý mladík dostal v prvním týmu příležitost v důsledku zranění zkušeného strážce svatyně Mikea Smithe... Výsledek? Senzace. Domingue šanci (doposud) využil (bilanci má 9-5-3, úspěšnost zákroků 92,4 % a průměr inkasovaných branek na zápas 2,31).

“Louis zatím odvádí skvělou práci. Potřebujeme, aby v ní pokračoval i tehdy, až budeme mít k dispozici Mikea,” řekl Maloney. Smith je na listině dlouhodobě zraněných, v prosinci absolvoval operaci břišního svalstva a do plného tréninku se spoluhráči se zapojí v průběhu příštího týdne. Do zápasové akce by se tento Kanaďan mohl podle Maloneyho vrátit “někdy v únoru”.

Jordan MartinookDůležitým článkem v sestavě Yotes je (zase) Shane Doan. Kapitána před sezonou kdekdo odepisoval, devětatřicetiletý veterán se ale všem pochybovačům vzepřel. Že bude prokazovat vynikající vůdčí schopnosti, to bylo bráno za automatickou věc. Standard. Bez nich by na dresu “céčko” vlastně ani neměl. Že ale dá 17 gólů (nejvíc v týmu) ve 40 zápasech? To v říjnu po “Doanerovi” opravdu nikdo nechtěl.

Legendu klubu zároveň žene touha pokořit několik milníků. Čtyři body mu například chybí k vyrovnání Dalea Hawerchuka v počtu nej zápisů (925) v historii organizace Jets/Coyotes. Jedinou přesilovkovou trefou se pak v této statistice srovná na 1. místě rovněž s Hawerchukem (122).

Klas DahlbeckShane Doan také ví, na čem "Kojoti" musí po přestávce vyplněné All-Star Game NHL zapracovat: "Musíme zlepšit naše speciální formace pro přesilovky a oslabení. Pokud se nám to podaří, budeme na tom ještě líp.” Arizona je co do proměňování početních výhod na 17. místě v lize (17,8 %), až 28. pozice jí patří ve statistice ubráněných oslabení (76,6 %).

A co dál stojí za umístěním Coyotes v horní polovině Západní konference?

- Arizona je druhá v NHL v úspěšnosti na vhazování (na první Carolinu ztrácí 0,2 %). Nejlépe se na buly z týmu Yotes daří centrům Boydu Gordonovi (57,3 %), Antoineu Vermetteovi (54,8 %) a Martinovi Hanzalovi (54,7 %).

Oliver Ekman-Larsson- "Kojoti" vstřelili už 131 gólů (loni za celou sezonu dali 170 branek).

- Oliver Ekman-Larsson je opět neskutečně produktivní. Zapsal už 34 kanadských bodů (6. místo mezi všemi obránci) a nastřílel 14 fíků (2. místo mezi beky). Navíc – jen dva další hráči v NHL nastříleli víc vítězných branek (Joe Pavelski ze San Jose – 8 a Jonathan Toews – 7) než "OEL" (6).

- Mikkel Boedker se po zdravotních patáliích v minulém ročníku (operace prasklé sleziny) dal dohromady a zatím odvádí dobré služby – s Ekman-Larssonem vede týmovou produktivitu (34 bodů), nasbíral nejvíc asistencí (22). Dal i dva hattricky (vždycky proti Ottawě)!

- Žádný jiný tým nemá v této sezoně na soupisce víc hráčů s třígólovými večery. Arizona jich má pět (Duclair, Doan, Domi a dvakrát Boedker). Co se týče počtu hattricků/sezonu, je v tomto ohledu rekordním ročníkem v historii organizace Jets/Coyotes ten z přelomu let 1986/1987 a 1991/1992 (7).

zdroj: coyotes.nhl.com

zdroj foto 1: foxsports.com; foto 2 (Domingue): Charles Lalande/TC Media; foto 3 (Doan): Rich Graessle/Icon Sportswire; foto 4 (Martinook): Matt Kartozian/USA TODAY Sports; foto 5 (Dahlbeck): coyotes.nhl.com; foto 6 (Ekman-Larsson): Patrick Breen/azcentral sports

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.