Krüger přišel, Martinook odešel. Proč?

Josef Hlaváč | 05. 05. 2018 | komentáře: 0

K velmi interesantní výměně ve čtvrtek přistoupil generální manažer kojotů John Chayka. Stavitel mužstva AZ přivedl z Caroliny švédského útočníka Marcuse Krügera (+ volbu ve 3. kole letošního draftu), na oplátku se ale vzdal služeb kanadského forvarda Jordana Martinooka (+ 4. volby letošního draftu). Co ho k tomu vedlo? A proč zrovna v této fázi roku (když se ještě hraje play off)?


"Marcus je solidní, obousměrný centr s vysokým IQ, poskytne nám na tomto postu stabilitu, hloubku. V obraně hraje velmi zodpovědně, zdobí ho rychlost. Exceluje především při hře v oslabení," ve stručnosti popsal nového člena kádru pouštních psů John Chayka. Je pravda, že produkce kanadských bodů není Krügerovou hlavní doménou - v sezoně 2017/18 si jich připsal jen 6 (1+5) v 48 zápasech (při průměrném času na ledě 10:50/utkání).

Marcus KrügerDohromady v NHL pak tento 149. borec draftu 2009 (vybrán byl v 5. kole Chicagem) nastoupil k 446 duelům (za týmy Blackhawks a Hurricanes) s bilancí 34+77 a úspěšností na buly 50,7 %. Je dvojnásobným vítězem Stanley Cupu - získal ho s jestřáby v letech 2013 a 2015.

Konec Richieho?!

Zatímco Marcus Krüger přichází, Jordan Martinook odchází. Jinak řečeno - John Chayka touto transakcí rozbil vysoce efektivní defenzivně laděné útočné trio Martinook (levé křídlo) - Richardson (centr) - Cousins (pravé křídlo).

Tímto tahem Chayka zároveň podpořil šuškandu o tom, že v týmu už nadále nebude pokračovat třiatřicetiletý Richie, respektive že mu už nebude nabídnuta další smlouva (1. července se tak velmi pravděpodobně stane volným hráčem bez omezení - UFA). Psa obranáře na pozici centra 4. lajny by tudíž od sezony 2018/19 měl zastávat právě příchozí Marcus Krüger, který je o pět let mladší (27. května mu bude 28 let) a kontrakt má ještě pro následující rok (s cap hitem 3 083 333 USD - s tím, že 10 %, tedy 308 333 USD, zaplatí po domluvě jeho dosavadní zaměstnavatel; Richie dosud zatěžoval rozpočet Arizony částkou 2 083 333 USD/sezonu).

"Je to podobný typ hráče (jako Richardson). Ale pozor. Bradových služeb se definitivně nezříkáme. Stále existuje možnost, že u nás i nadále bude působit. Když se totiž dívám na playery, kteří míří na trh, je tam jen málo takových, kteří nám pasují do této role (defenzivního útočníka-centra do 4., maximálně 3. řady)," hlásí Chayka. "Dopředu jsme se jen chtěli ujistit, že na tento post máme/budeme mít takového hráče, jaký se nám zamlouvá (a za slušnou cenu). Na trhu bude vysoká poptávka po podobně laděných centrech s kvalitními parametry. Pro nadcházející sezonu se navíc má o něco zvýšit platový strop. Hrozí tak, že konkurence bude takovým centrům nabízet velmi vysoké smlouvy."

Marcuse deptal Peters

Marcus Krüger za sebou nemá lehkou sezonu. V prvním týmu Caroliny absolvoval jen výše zmíněných 48 utkání, dalších 19 zápasů (s bilancí 4+4) odehrál v AHL za mužstvo Charlotte Checkers (na farmu byl poslán v únoru). Se svým vytížením/postavením nebyl spokojen. Podle zámořských zdrojů si nesedl s hlavním trenérem hurikánů Billem Petersem (který po sezoně u Canes skončil). Krügera prostě a jednoduše žralo, že nedostával tolik příležitostí. A dával to vědět nahlas.

Marcus Krüger "Chtěl jsem si získat jistý respekt, roli... Celkově to nebylo dobré. Možná jsem sám mohl něco změnit, udělat jinak, hrát ještě lépe... Ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. Přes léto se budu snažit tvrdě makat. Jsem fakt nadšen, že jsem dostal šanci hrát v Arizoně. Organizace má před sebou skvělou budoucnost, má spoustu talentovaných kluků, jde nahoru," praví rodák ze Stockholmu.

Marcus Krüger navíc v tomto ročníku nebyl stoprocentně zdravotně v pořádku - hrál i přes kýlu. V této souvislosti se před dvěma týdny podrobil operaci (doba rekonvalescence se odhaduje ještě na čtyři týdny). "Teď už se cítím mnohem líp. Do začátku předsezonního kempu je dlouhá doba, budu připraven," nebojí se mistr světa z roku 2017.

Se zraněním ostatně nastupoval ve druhé polovině ročníku 2017/18 i odcházející Jordan Martinook. Měl pochroumané vazy v prstu. "Bylo s tím těžké v ofenzivě něco vytvářet. Ano, mohl jsem jít na operaci, předčasně sezonu zabalit, ale nakonec jsem se rozhodl hrát dál," řekl pětadvacetiletý Kanaďan. Samotný trejd ho překvapil: "Ani jsem nevěděl, že se v tomto období může měnit. Když jsem se to dozvěděl, byl jsem v šoku, ale tak za hodinku, za dvě jsem byl zase v pohodě."

Suma sumárum - za stávající situace (respektive při aktuální podobě soupisky Desert Dogs, tedy bez Richardsona či potenciálních letních posil/výměn) by centr Marcus Krüger mohl v novém ročníku NHL utvořit defenzivní jednotku s Lawsonem Crousem (na levém křídle) a Nickem Cousinsem (na pravém křídle).

Jaká bude realita?

zdroj úvodního fota (Marcus Krüger): Marcus Ericsson/TT, zdroj foto 2: Jonathan Daniel/Getty Images North America, zdroj foto 3: blackhawkswags.tumblr.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.