Michálek? Obětavost, vůle a preciznost!

Josef Hlaváč | 22. 08. 2015 | komentáře: 0

"Takového hráče, který vydrží tolik bolesti a zároveň se tak dlouho udržuje na top úrovni, jsem dosud netrénoval." Slova Jima Playfaira, asistenta hlavního lodivoda Coyotes. Komu kompliment adresoval? To nikoho nepřekvapí... Českému dříči Zbyňku Michálkovi!


Zkušený defenzivní zadák The Desert Dogs se během své bohaté kariéry vyprofiloval v nebojácného playera s nezdolnou vůlí, kterému nedělá problém skákat/padat do střel soupeřů. Právě ochota obětovat své tělo tvrdým projektilům je de facto poznávacím znamením hry Zbyňka Michálka. "Ohromil mě, 'Z' je opravdovým profíkem," dodal pro server foxsports.com Playfair, který má obránce pouštních psů na starost.

V uplynulém ročníku NHL 2014/2015 se dvaatřicetiletý rodák z Jindřichova Hradce umístil z hlediska počtu zaznamenaných "bloků" na výborném 18. místě mezi všemi zadáky v lize. Dohromady si jich připsal 160! Jeho výkon byl o to obdivuhodnější, neb v základní části odehrál jen 68 utkání. Není se co divit - s "na doraz stylem" jde Zbyněk Michálek zdravotním patáliím naproti.

Kyčel, zlomené prsty, prasklá kost v noze, otřes mozku... Výčet problémů v poslední době zraněními těžce potlučeného borce nebezpečně roste. "Z" však má vyšší práh bolesti. Při zápasech je věru těžké rozklíčovat, jestli ho zase něco nebolí respektive zda náhodou nehraje se sebezapřením. "Vždycky jsem měl špatné kyčle," přiznal Michálek po pondělním neformálním tréninku na stadionu Ice Den v arizonském městě Scottsdale. "Je to pravděpodobně genetická záležitost. Když jsem se narodil, doktoři mým rodičům řekli, že jsem je (kyčle) měl ve špatném stavu. No a bruslení v rámci mé hokejové kariéry mým bokům taky moc nepomohlo."

Zbyněk Michálek absolvoval operaci kyčle v roce 2012 - měsíc předtím, než se tento nikdy nedraftovaný borec vrátil po působení v Pittsburghu (u Pens strávil dvě sezony) zpátky do Arizony. Na operačním sále se se stejnou (problémovou) partií poté objevil ještě jednou.

Zbyněk Michálek"Museli mi to místo vyčistit, negativně to ovlivňovalo mé bruslení. Bolel mě hlavně kyčelní kloub. Když mě to začalo omezovat i v mém normálním životě mimo led, vydržet už to dál opravdu nešlo," poznamenal hrdý otec syna Andrease a dcerky Elly. "Jak člověk stárne, kladete na své tělo větší a větší zátěž. Vstávání už taky není tak legrační jako ve dvaceti... Nyní se cítím v pohodě, ale víte jak to je, během sezony se může stát cokoliv."

Český reprezentant byl během minulého ročníku kanadsko-americké soutěže vyměněn z pouště do St. Louis (krátce před březnovou uzávěrkou přestupů), kde toužil zažít úspěch v play off. Útok na Stanley Cup mu ale s "Bluesmany" nevyšel. Z pozice nechráněného volného hráče (UFA) se pak "Z" toto léto do Arizony zase vrátil (podruhé v kariéře NHL), když na jihozápadě USA podepsal smlouvu na dva roky za 6,4 milionů amerických dolarů.

"Tenhle tým, tahle organizace a vůbec celé město pro mě hodně znamená. Naplno tady pro mě odstartovala kariéra v NHL. Právě zde jsem nabyl pocitu, že mohu být hráčem, na kterého je spolehnutí. Coyotes si prošli krušným obdobím, chci být součástí řešení k nalezení cesty za světlými zítřky," konstatoval borec s číslem 4 na dresu, který se po volnu stráveném v Česku vrátil do Spojených států před dvěma týdny.

Jakou bude zastávat pozici? Michálek je pravoruký bek, je tedy velmi pravděpodobné, že v sestavě Yotes bude operovat v elitním obranném páru po boku ofenzivně laděného Švéda Olivera Ekman-Larssona. Variant je však víc, vedle "OEL" může hrát i Michael Stone. Zámořská média navíc ještě nehodila do koše potenciální možnost příchodu zadáka-praváka hvězdných parametrů (Cody Franson?).

"Měl jsem schůzku se Stonem, (Connorem) Murphym a (Brandonem) Gormleym, na které jsem jim pouštěl video s defenzivními prvky... A začli jsme se bavit o 'Z'. Na to konto jsem se jich zeptal: 'Když Zbyňka sledujete, co vidíte?' Každý z nich na mě vypálil spojení 'neuvěřitelná příprava'," ví Jim Playfair moc dobře, že aspekty Michálkovy hry jako poctivost a nasazení mají ohromný vliv na mladé talentované obránce "Kojotů".

Snad tedy toho mladí kluci odkoukají od českého mentora co nejvíc...

VIDEO: VÍTEJ ZPÁTKY V ARIZONĚ, ZBYŇKU!

zdroj: foxsports.com

zdroj foto 1 a 2: Christian Petersen/Getty Images North America

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.