NHL a Coyotes: Nová aréna, nebo odchod!

Josef Hlaváč | 08. 03. 2017 | komentáře: 0

"Buď nová aréna, nebo..." Nebo co? Šéf NHL Gary Bettman podporuje myšlenku majitelů Desert Dogs přestěhovat klub z Glendale do jiné části v Arizoně. A mocně za ni lobuje. V setrvání v Gila River Areně jednoduše nevidí budoucnost, smysl. Kdy dojde k přesunu?


"Coyotes nemůžou zůstat v Glendale. A taky že nezůstanou," pohrozil komisař ligy Gary Bettman 90 členům Sněmovny reprezentantů a senátu státu Arizona v dopise, který v úterý poslal mluvčímu Sněmovny J. D. Mesnardovi a předsedovi senátu Steveu Yarbroughovi. "Arizona Coyotes prostě musejí mít stánek v jiné lokalitě."

Bettman (nejen) touto "výhružkou" sleduje jediné - chce donutit senátory k tomu, aby znovu projednali a hlavně schválili (pozastavený) zákon č. 1149 SB, který řeší financování výstavby nového stadionu "Pouštních psů" za 395 milionů amerických dolarů (v centru nebo ve východním Phoenixu).

Andrew BarrowayDíky výše zmíněnému zákonu č. 1149 SB, který Bettman nazval "win-win" situací (pro klub, stát a místní komunitu), by vstoupila v platnost speciální daň v místě nové haly Coyotes (kterou by ale "odnesli" daňoví poplatníci - občané). Řečí čísel - schválením legislativy by "Kojoti" získali na výstavbu nové arény 225 milionů dolarů z veřejných zdrojů. Stadion by nakonec měl stát 395 milionů USD (zbytek, 170 milionů, by zaplatili majitelé klubu, resp. soukromý sektor).

Bettman v dopise také uvedl, že NHL se zavázala k udržení "Pouštních psů" v oblasti Phoenixu. Na druhou stranu však zdůraznil, že "Gila River Arena není z ekonomického hlediska schopna uživit organizaci NHL."

"Za posledních 15 let učinila NHL ve spolupráci s bývalými a současnými vlastnickými skupinami organizace Coyotes všechno možné, jen aby aréna v Glendale profitovala. Nic nepomohlo, jde o finančně neudržitelnou záležitost," napsal Bettman. "Naše společné úsilí přineslo pokaždé stejný výsledek - konzistentní ekonomickou ztrátu."

Gary BettmanGary Bettman arizonským zákonodárcům zároveň připomněl, že podle studie vznikne díky novému stadionu více než 2 500 pracovních míst v průběhu dvou let, které zabere výstavba haly, a více než 3 600 "přímých a nepřímých" pracovních míst vyplývajících z provozu arény. Hala má mít také zásadní finanční dopad na tamní oblast - ekonomicky vyjádřeno má "vygenerovat" minimálně 600 milionů USD.

Pod Bettmanův text se podepsal i Andrew Barroway. "Tým v Glendale nemůže přežít," nebere si servítky jeden ze současných majitelů "Kojotů" a dodal: "Aby byla zajištěna budoucnost Yotes v Arizoně, je potřeba zapojení veřejného a soukromého sektoru. Tohle partnerství budeme prosazovat do té doby, dokud nenajdeme dlouhodobé řešení. Může se ale stát, že se dostaneme do bodu, kdy už nám dojdou možnosti."

Co to znamená? Stěhování do jiného města...

Nedávno se zdálo, že klub už své nové sídlo našel - v Tempe. Tam měla být postavena hala ve spolupráci s Arizonskou státní univerzitou (ASU). ASU však k překvapení všech posléze z dohody ustoupila (konkrétně v únoru).

Nyní je ve hře varianta postavení stánku ve Scottsdale (s kapacitou zhruba 20 000 diváků), v centru Phoenixu (ve spolupráci s basketbalovými Phoenix Suns) nebo v Mese.

Video: Přesun Coyotes je otázkou času

zdroj: 12news.com; abc15.com; espn.com; tsn.ca

zdroj foto 1 (Gary Bettman): outdonews.com; foto 2 (Andrew Barroway): alchetron.com; foto 3 (Gary Bettman): Christian Petersen/abc15.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.