Trh: Máme Mariána Hossu a Hinostrozu!

Josef Hlaváč | 12. 07. 2018 | komentáře: 0

V neděli 1. července se otevřel trh s volnými hráči NHL. Konkrétně v 18:00 SELČ. Po kom Arizona půjde? Koho všechno generální manažer klubu John Chayka uloví? Podle zámořského serveru arizonasports.com má stavitel družstva pouštních psů jeden prioritní cíl - zkvalitnit post křídla. Jinak by to v podání Yotes tak žhavé být nemělo, ostatně jako třeba loni. Miliony se rozhazovat nebudou.


Michael GrabnerPohled do historie je vůči možnému příchodu hvězdného a mega drahého hráče do Arizony přes trh s volnými nechráněnými hráči neúprosný - John Chayka vykonává pozici generálního manažera kojotů něco přes dva roky a většina akvizic, které zprostředkoval (Jakob Chychrun - díky výměně původně 20. draftové pozice za šestnáctou s Detroitem v roce 2016, Derek Stepan, Antti Raanta, Niklas Hjalmarsson, Jason Demers, Richard Pánik, Darcy Kuemper, Alex Galchenyuk), provedl skrz trejdy.

Ano, je pravda, že měsíc poté, co Chayka usedl do křesla GM, Arizona získala práva na obránce Alexe Goligoskiho (a následně s ním uzavřela pětiletou smlouvu za 27 milionů dolarů), podepsala na rok křídlo Radima Vrbatu a Lukea Schenna na roky dva, nicméně... Ve všech těchto případech měl značně dlouhé prsty bývalý trenér a výkonný viceprezident Coyotes Dave Tippett (v překladu řečeno, byla to spíše Tipova zásluha).

Na každý pád - Chaykovou tradiční letní strategií je soustředit se především na podpis nových/prodloužení dosavadních smluv se stávajícími hráči kádru AZ a z trhu jen tým vhodně doplnit (dát mu "hloubku"). Ostatně, loni byl Chaykovým největším úlovkem na trhu s UFA zadák Adam Clendening (podepsal na 1 rok za 650 000 USD, z organizace se však pakoval už po čtyřech měsících). Takže... Co z toho plyne? Arizona nebude na trhu hýřit aktivitou, nebude nikoho přeplácet. Iniciativu v tomto ohledu předá ostatním.

Možná výjimka? Křídlo. John Chayka si totiž dělá zálusk na to přivést před nadcházející sezonou (určitě jednoho) produktivního křídelního útočníka (z trhu nebo pomocí výměny). A přivést hráče elitního ražení (do prvních dvou lajn)... To nebude zadarmo. Chayka tuto snahu přivést LK/PK ostatně deklaroval hned poté, co nedávno draftoval centra Barretta Haytona (namísto křídla Filipa Zadiny). "Nějací skutečně cenní (křídelníci), kteří by našemu mužstvu pomohli, tam (na trhu) jsou. Ale je to stejné jako při draftu - můžete se spálit. Musíme zůstat disciplinovaní, dodržovat strategii, mít jasně dané parametry (hráče), které nám pasují (do systému)," okomentoval letní plán "number one" John Chayka. Jak již ale bylo zmíněno výše, opravdu velký trejd čekat nemáme... Takže třeba na příchod takového Artěmije Panarina z Columbusu můžeme zapomenout.

Kteří křídelníci jsou tedy ve hře prostřednictvím trhu UFA? Z top jmen jsou to James Neal, Michael Grabner, James van Riemsdyk a David Perron. Cestou výměny by se pak dalo uvažovat nad Jeffem Skinnerem z Caroliny či Maxem Paciorettym z Montrealu. Jenže, aby to bylo ještě komplikovanější - John Chayka prý spíš pokukuje po pravorukém křídelníkovi (v prvním týmu AZ mají z křídel hokejku napravo jen Christian Fischer a Josh Archibald). A tento "parametr" ze zmíněných hráčů splňuje jen David Perron (k dalším adeptům z trhu, kterým produktivita není úplně cizí, by pak mohli patřit Riley Nash, Blake Comeau, Jimmy Hayes nebo Matt Read).

Jak tohle dopadne? Arizona by se v každém případě měla co do mzdového rozpočtu v novém ročníku NHL opět (jako každý rok) pohybovat blíže platové podlaze (58,8 milionů USD) než platovému stropu (79,5 milionů USD). V současné chvíli je budget Coyotes zatížen částkou 60 milionů. John Chayka navíc musí při posilování uvažovat v širších souvislostech dlouhodobého charakteru - příští léto totiž končí smlouvy například Jakobu Chychrunovi, Nicku Cousinsovi, Lawsonu Crousemu, Brendanu Perlinimu a Christianu Dvorakovi. Rok nato pak Claytonu Kellerovi, Christanu Fischerovi a Dylanu Stromeovi.

Letní trh otevřen

1. července

Prodloužení smluv: OLIVER EKMAN-LARSSON oficiálně podepsal s AZ nový kontrakt (s platností od sezony 2019/2020), a to na maximálně možnou dobu - osm let! Švédský obránce si během této doby přijde na 66 milionů amerických dolarů (cap hit tedy bude činit 8,25 milionů USD). V nadcházejícím ročníku OEL bude pobírat dle podmínek stávající smlouvy rovných 7 000 000 USD (cap hit je ale "jen" 5 500 000 USD). Po Ekman-Larssonovi byl potvrzen nový kontrakt i s druhým švédským zadákem v prvním týmu NIKLASEM HJALMARSSONEM - také s platností od sezony 2019/20. Hammer si díky němu přijde na 10 milionů dolarů (cap hit 5 milionů).

Příchod: Netrvalo to dlouho a GM John Chayka přivedl do útoku očekávané křídlo. Se zástupci Yotes se totiž na smlouvě domluvil třicetiletý rakouský útočník MICHAEL GRABNER (nastupuje na levém i pravém křídle). Délka? Tři roky. Finanční ohodnocení? Celkem 10 050 000 USD (cap hit 3,35 milionů dolarů). V uplynulém ročníku hrál Grabner za Rangers (59 zápasů, ve kterých zaznamenal 25 gólů a 6 asistencí) a New Jersey (21 duelů s bilancí 2+3).

3. července

Prodloužení smlouvy: Celkem nečekané rozuzlení má "případ" centra BRADA RICHARDSONA. Toho nakonec konkurence na trhu s volnými nechráněnými hráči neulovila (což se vzhledem k nedávným příchodům jiných středních útočníků Alexe Galchenyuka či Marcuse Krügera - a vůbec přetlaku na tomto postu na soupisce AZ - všeobecně předpokládalo). Richie zůstává v Arizoně! Třiatřicetiletý ofenzivní univerzál (ano, existuje možnost, že nakonec bude hrát na křídle, neboť na tomto postu v minulosti občas nastupoval) se domluvil s vedením kojotů na podmínkách nové dvouleté spolupráce za 2,5 milionů dolarů (cap hit jeho kontraktu tedy činí 1,25 milionu).

Doplnění 6. července: "Vždycky bylo naší prioritou ho (Richieho) podepsat," řekl John Chayka, který měl k Richardsonovým krokům pochopení: "Když máte možnost stát se nechráněným volným hráčem, máte právo trh vyzkoušet. Chcete prozkoumat možnosti. Plně tomu rozumím, chápu to."

Realita však byla taková, že Brada na trhu žádná z nabídek konkurence nezaujala natolik, aby ho donutila se z Arizony přestěhovat, respektive si zvykat na nové prostředí. "Upřímně, představoval jsem si to (svůj pobyt na trhu UFA) trochu jinak. I můj agent. Zprvu se mi ozvalo dost týmů, mluvil jsem zhruba s 10 až 12. No a když vás kontaktuje tolik klubů, říkáte si, že je to dobré znamení, že máte před sebou hodně variant, příjemného rozhodování. Jenže po vyhodnocení všech konkrétních nabídek jsem usoudil, že mi ani jedna nestojí za to, abych ji podepsal, sbalil se a přestěhoval."

Brad Richardson zároveň prozradil, že od vedení Arizony nejprve dostal mnohem lukrativnější jednoletou smlouvu. "Ale ta mě moc nelákala. Uvědomil jsem si, že tohle (Arizona) je místo, kde chci hrát a zůstat déle," dodal Richie, jenž předchozí dny plné nejistoty dost prožíval: "Byl jsem hodně nervózní. Když věci nevycházejí podle vašich představ, tak, jak očekáváte, je to stresující. Fakt že jo. A to i přesto, že vám na stole leží nějaké nabídky... Posledních několik dnů jsem se opravdu moc dobře nevyspal."

Richie nyní pobývá v Arizoně, kde spolu s Kevinem Connautonem a Brendanem Perlinim trénuje na novou sezonu (v AZ setrvává i kvůli golfu). Kromě toho si ještě tento měsíc odskočí do rodné Kanady navštívit pár svateb, zpátky do Arizony se pak vrátí koncem července.

12. července

Výměna: Pro "velký úspěch" se smlouvami Chrise Prongera, Pavla Dacjuka a Davea Bollanda se GM John Chayka nyní rozhodl ke stejnému kroku i v případě kontraktu Mariána Hossy. Tedy dalšího hráče, kterého s téměř 100% jistotou už v NHL nikdy neuvidíme. Jinak řečeno - kojoti přebrali od Chicaga (a tím mu ulevili v budgetu) zbývající délku Hossovy smlouvy (s cap hitem 5 275 000 USD). Ta mu přitom vyprší až za tři roky.

Protože je ale Hossa zapsán na listině dlouhodobě zraněných, budou mu pouštní psi vyplácet jen 20 % z roční gáže, která činí 1 milion v ročníku 2018/19, 2019/20 i 2020/21.

Z konkrétního hlediska pak celá čtvrteční transakce vypadá následovně: do Arizony míří útočníci MARIÁN HOSSA, VINNIE HINOSTROZA, obránce JORDAN OESTERLE a výběr ve 3. kole draftu 2019. Naopak do Chicaga se stěhují forvardi Marcus Krüger (ano, ten, který do AZ přišel letos v květnu z Caroliny), MacKenzie Entwistle, Jordan Maletta, zadák Andrew Campbell a volba v 5. kole draftu 2019.

zdroj: arizonasports.com

zdroj úvodního fota (Vinnie Hinostroza): blackhawkup.com, foto 1 (Michael Grabner): eattheball.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.