Posila Coyotes: Proč přišel Luke Schenn?

Josef Hlaváč | 25. 07. 2016 | komentáře: 0

Rekonstrukce zadních řad Coyotes je v plném proudu. Před startem sezony NHL 2016/2017 přišli Alex Goligoski, Anthony DeAngelo a Jamie McBain. Smlouvu prodloužili Kevin Connauton, Klas Dahlbeck a Jarred Tinordi. A nakonec - nejčerstvější update v kolonce příchodů jest podepsání Lukea Schenna! Dojde v defenzivě Yotes ještě k nějakým změnám?


"Myslím si, že jsme naši obranu zlepšili plošně, v celé své šíři. Je kvalitnější," okomentoval dosavadní změny John Chayka. Nejnovějším úlovkem generálního manažera "Pouštních psů" se stal v sobotu 23. července Luke Schenn, pátý hráč draftu NHL z roku 2008 (vybrán Torontem), který v poslední sezoně oblékal dres Philadelphie a Los Angeles. "Věříme, že jsme přivedli správného hráče ve správném čase a ve správné situaci... Je to zajímavý chlapík."

Luke Schenn a Brayden SchennChayka se v případě akvizice Lukea Schenna zároveň vyjádřil v tom smyslu, že nešlo o dohodu provedenou "z čista jasna" (jen proto, "aby se něco dělo") - situaci kolem tohoto kanadského rodáka ze Saskatoonu vedení AZ sledovalo už od otevření trhu s volnými hráči (tedy od 1. července).

V 26 letech platí Luke Schenn za stále velmi nadějného defenzivního beka. Do Arizony příchází hlavně "dělat pořádek" v obranném pásmu Desert Dogs. Strážit hvězdy soupeře!

Ostatně - se svými mohutnými fyzickými proporcemi je k tomuto stylu hry de facto předurčen (188 cm, 104 kg). Navíc by měl být v hojné míře nasazován do speciální formace pro bránění přesilovek soupeřů, tzv. penalty killer (v této statistice "Kojotům" v minulém ročníku patřilo až 28. místo v lize > ubránili jen 77,3 % přesilovek konkurence). "Ano, to jsou důvody, proč Lukea bereme. Přes léto se na zlepšení úspěšnosti v těchto oblastech soustředíme. Schenn nemusí vynikat v 10 herních aspektech. Nám stačí, když bude efektivní ve třech, čtyřech z těch, kvůli kterým ho přivádíme," řekl Chayka.

Luke Schenn Na ofenzivu podporovanou ze strany zadáků nakonec mají u Yotes "monopol" jiní borci - už nějaký ten pátek totiž odvádí v Arizoně tuto činnost především Oliver Ekman-Larsson či Michael Stone. "V týmu je spousta kluků-beků, kteří umí vypálit, dovedou kontrolovat puk. Já se chci soustředit na zodpovědné bránění, pomáhat v oslabeních, hrát silově," pověděl mistr světa do 20 let z přelomu let 2007/2008, který z týmu "Pouštních psů" dobře zná Shanea Doana, Mikea Smithe, Antoinea Vermettea (hrál s nimi na mistrovství světa) a Ryana Whitea (s ním působil ve Philadelphii).

Bratr o dva roky mladšího Braydena Schenna (forvarda "Letců") si v rámci ročníku NHL 2016/2017 přijde díky uzavřené dvouleté spolupráci s Coyotes na 1 milion amerických dolarů. O rok nato má na základním platu zaručených 1,5 milionu USD. Z finančního hlediska tak pro AZ nejde o žádný velký risk. Kór s přihlédnutím k faktu, že ještě loni si Luke přišel na 3 350 000 dolarů (od roku 2011 mu běžel pětiletý kontrakt za úhrnných 18 milionů).

Luke SchennI přes svůj mladý věk Schenn odehrál v NHL už 566 zápasů, v nichž zaznamenal 128 kanadských bodů (28+100) a 409 trestných minut (premiéru v kanadsko-americké soutěži zapsal měsíc před svými 19. narozeninami). V uplynulém ročníku si pak za Flyers a Kings připsal 16 zápisů (4+12) v 72 duelech.

"Působení v nejprestižnější lize světa je pro mne velká škola. Někdy jste nahoře, někdy dole. Jsem rád, že mám za sebou tolik zápasů. Pořád se ale mám co učit, můžu se ještě zlepšovat. Nedosáhl jsem stropu svého potenciálu. I to jsou důvody, proč se na působení u 'Kojotů' těším," optimisticky vyhlíží angažmá v nové organizaci Luke Schenn. "Bude to změna i co se týče zájmu médií... V Arizoně se budu moct plně soustředit jen na hokej, velký tlak nemusím řešit."

Dalo by se říct, že Luke Schenn by mohl být v sestavě "Pouštních psů" v jistém slova smyslu náhradou za obdobně hrajícího Nicklase Grossmanna (s ním už Coyotes přestali po minulé sezoně počítat a nenabídli mu novou smlouvu). Oba borci vyznávají tvrdý, fyzicky náročný styl. Defenziva na prvním místě! Řečí čísel - Schenn se v ročníku NHL 2015/2016 umístil na 15. místě v lize s 234 rozdanými hity v 72 kláních (v přepočtu šlo o 3,3 hity/utkání). Pro srovnání - Schenn rozdal o 56 hitů víc než Klas Dahlbeck (který byl v této statistice za stejné období první ze všech playerů Coyotes). Luke zároveň zblokoval 106 soupeřovic střel.

Dle slov GM Johna Chayky si Schenna vezme v Arizoně pod drobnohled trenérské duo Jim Playfair (asistent Davea Tippetta) a Dawn Braid (kouč bruslení). "Věřím Jimovi a celému trenérskému štábu. Věřím, že Lukea dostanou zpátky na herní úroveň, na které se pohyboval v prvních letech své kariéry v NHL. Věřím, že v něm (Schennovi) něco je. A v budoucnu všem ukáže, že jsme udělali správný, dobrý krok (když jsme ho podepsali)."

Na závěr Chayka nekonkrétně dodal: "S obsazením útočných a obranných lajn mužstva však stále nejsme zcela spokojeni. Hledáme způsoby, jak náš tým posílit. Může se tedy stát, že ještě někoho přivedeme. Budeme i nadále aktivní."

zdroj: coyotes.nhl.com; azcentral.com

zdroj foto 1: Bridget Samuels/flickr.com; foto 2 (Luke Schenn a Brayden Schenn): hockeyfanland.com/Twitter; foto 3: sportometry.com; foto 4: pinterest.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.