Strome a Perlini fuč, přichází Schmaltz!

Josef Hlaváč | 26. 11. 2018 | komentáře: 0

Nervy přetekly. Poslední (nedělní) výbuch Arizony s Calgary 1:6 nezůstal bez odezvy. Generální manažer John Chayka zareagoval na čtvrtou prohru kojotů v řadě výměnou neproduktivních útočníků Brendana Perliniho a Dylana Stromea do Chicaga. Na oplátku dostal jiného forvarda - centra Nicka Schmaltze. Probere se parta kapitána Olivera Ekman-Larssona?


Nick SchmaltzTrejd spatřil světlo světa v neděli večer právě po zmíněném domácím debaklu s Flames. Tristní výkon Desert Dogs dokumentovaly tři branky Calgary při našich (!) přesilových hrách. Neuvěřitelné... Už v zápase předtím - s Coloradem - jsme inkasovali při jedné (!) naší power play hned dvakrát (navíc od stejného hráče).

Chayka začal konat (upřímně - jako první krok v rámci východiska z našich posledních výsledkových marastů jsem čekal odvolání Ricka Toccheta; no, třeba příště). Ke spolupráci si přitom přizval staré známé Chicago, se kterým máme obchodní vztahy na nebývale produktivní úrovni. V nedávné minulosti k nám z větrného města přišli Hinostroza, Oesterle, Raanta, Pánik, Hjalmarsson a nyní tedy Schmaltz. Opačně se vydali Krüger, Murphy a teď Strome s Perlinim.

Proč byli odejiti zrovna Stromer + Perls?

Dylan Strome v Arizoně nikdy nepřesvědčil (a šancí nedostal málo). Od třetího hráče draftu 2015 se toho čekalo mnohem, mnohem víc. Vždyť v juniorech zaznamenal v 219 duelech 354 bodů! Jenže jeho výkony mezi profíky? Na farmě v AHL mu to šlo, o tom žádná (53 bodů v 50 utkáních). Ale v NHL? Kdekdo z něho měl alergii. Jednadvacetiletý centr letos zapsal v A týmu v 20 zápasech jen 6 bodů, statistika účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólech se pak zastavila na hodnotě -10. Ano, Strome patří k top hráčům v NHL na buly (aktuálně se může pochlubit úspěšností 58 %), ale... To je prostě málo. Po nadějném začátku sezony sklouzly jeho výkony do šedi, respektive na úroveň, se kterou se v NHL prezentoval v letech minulých, nevábných. Suma sumárum, rodák z Ontaria absolvoval v NHL celkem 48 startů s mizernou bilancí 7+9. Výměna je tak logická, dává smysl (ve vzduchu visela strašně dlouho). Upřímně, vkrádá se napsat: Hurá! (mimochodem - o Stromeovi coby potenciálním fatálním erroru draftu 2015 jsem psal tady > ODKAZ)

O něco překvapivější je odchod dvaadvacetiletého křídelníka Brendana Perliniho. I když.. I jemu to v dosavadním průběhu tohoto ročníku, pravda, nelepí. Dvě branky v 22 utkáních? Bída s nouzí. Nad borcem, od něhož si vedení AZ slibovalo pravidelnou dávku gólů a bodů (měl k tomu na ledě i prostor) a za pár let ho vidělo coby stabilního člena prvních dvou útočných formací, Chayka jednoduše definitivně zlomil hůl. Probere se (spolu se Stromem) v Chicagu? Rozstřílí se v dresu Hawks?

Na druhou stranu, je dost dobře možné a také podle mě velmi pravděpodobné, že aby Chayka zobchodoval (čti: zbavil se, udal) Dylana (což pro něho bezesporu byla priorita číslo 1), musel k němu něco/někoho přihodit. Volba padla na Perlse... a právě to je také důvodem, proč nad trejdem mnozí fanoušci Yotes kroutí hlavou. Není to za "nějakého" Schmaltze málo?

Kdo to sakra vůbec je "ten" Schmaltz?

Nick Schmaltz je stejně mladý jako Perlini, jde o rozeného středního útočníka a draftem prošel v roce 2014 (20. místo). V této sezoně NHL zaznamenal 11 bodů (2+9; vyslal 33 střel) v 23 zápasech, loni měl 52 zápisů (21+31) v 78 duelech. A podobně jako v případě Stromea a Perliniho na straně Arizony, i představitelé jestřábů si od tohoto mladíka představovali "zcela jiný příspěvek".

Komu výměna prospěje více? Kterým hráčům, kterým klubům? Budoucnost ukáže.

"Nick je dynamický forvard s potenciálem na první útok. Věříme, že bude platným členem našeho jádra jak nyní, tak v budoucnu. Má výjimečnou kombinaci rychlosti, šikovnosti a kreativity," pochvaluje si příchod nové posily John Chayka, který však připustil, že se vzdal dvou velmi solidních hokejistů. Když ale byla možnost získat borce typu Schmaltze... neváhal. "Když jsem se na něho (Nicka) ptal generálního manažera Blackhawks Stana Bowmana v minulosti, byl nedotknutelný (nevyměnitelný). Nyní už dostupný byl. Asi proto, že má pomalejší start do sezony. Nebo je tam jiný důvod, nevím. Já měl ale jasno: Jestli je k dispozici takový hráč, chci ho."

Samotný Nick zprvu reagoval na trejd překvapeně: "Jo, byl to šok... Ale několik hráčů Coyotes už znám. Je to mladý tým, který má v útoku hodně kvality. Už se nemůžu dočkat, až za ně nastoupím," oznámil a nakonec dodal: "Jsem nadšen." Schmaltz taky ví, že by měl zapracovat na produktivitě: "Dostávám se do mnoha šancí... Doufám, že mi to tam začne padat."

Debut za AZ by si tento rodák z amerického Madisonu, jemuž po tomto ročníku NHL vyprší nováčkovský (dvoucestný) kontrakt s cap hitem 925 000 USD, měl připsat v úterý na ledě Minnesoty.

zdroj: coyotes.nhl.com, dailyherald.com

zdroj fota (Nick Schmaltz): theathletic.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.