Trh je otevřen. Jaké tahy Chayka udělal?

Josef Hlaváč | 27. 07. 2016 | komentáře: 0

John Chayka usedl do křesla generálního manažera Arizony 5. května 2016. Tehdy nahradil odvolaného Dona Maloneyho. Jaké změny v kádru od té doby tento sedmadvacetiletý nový konstruktér soupisky Coyotes podnikl? Koho (ne)podepsal, přivedl, respektive s kým se rozloučil?


Mimochodem - John Chayka na tvorbě družstva "Kojotů" úzce spolupracuje s hlavním trenérem + viceprezidentem hokejových operací Davem Tippettem a spolumajitelem klubu + prezidentem hokejových operací Garym Drummondem.

Mrkněte na sumář transakcí před startem nové sezony 2016/2017.

16. června

Alex GoligoskiPrvní trejd z dílny Johna Chayky! "Pouštní psi" získali z Dallasu práva na obránce Alexe Goligoskiho. Yotes za tohoto třicetiletého amerického obránce obětovali volbu v pátém kole letošního draftu (128. pozici). Aktuální smlouva Goligoskimu skončí 1. července a může nabýt statutu volného hráče bez omezení (UFA).

Dle regulí NHL mají "Kojoti" výhradní právo podepsat smlouvu s Alexem do 25. června. Pokud se tak nestane, "pláchne" tento vítěz Stanley Cupu z roku 2009 (s Pittsburghem) na letní trh. Za ročník 2015/2016 si Goligoski přišel na 4,8 milionů amerických dolarů a v 82 kláních základní části zapsal 37 kanadských bodů (5+32). V průměru přitom na ledě trávil cca 24 minut/zápas. V play off přidal dalších 7 bodů (4+3) ve 13 duelech.

17. června

Craig CunninghamDen po zisku práv na zadáka Alexe Goligoskiho provedl GM John Chayka další manévr - dohodl se na nové spolupráci s útočníkem Craigem Cunninghamem. Pětadvacetiletý Kanaďan podepsal s vedením "Kojotů" jednoletou dvoucestnou smlouvu. V případě působení v prvním týmu Coyotes si Cunningham přijde na základním platu na 600 000 dolarů. Pokud ale bude hrát na farmě v Tucsonu (AHL), jeho příjem klesne na 200 000 USD.

V uplynulé sezoně Cunningham působil především v záložním oddílu AZ (v NHL se mihl jen v 10 startech). Za Springfield Falcons nastoupil k 61 zápasům s bilancí 22+24. Na dresu dokonce nosil kapitánské "céčko".

20. června

Vedení Arizony zrealizovalo výměnu s představiteli San Jose Sharks. "Kojoti" se vzdali práv na útočníka Maxima Letunova a výběru v 6. kole draftu 2017, od "Žraloků" naopak získali 4. volbu dražby talentů 2016 (120. pozici) a 3. výběr v roce 2017.

Dvacetiletý Letunov se součástí organizace Yotes stal v březnu 2015 v rámci výměny obránce Zbyňka Michálka + třetího výběru v draftu do St. Louis. S "Pouštními psy" však profesionální smlouvu podepsanou neměl (Desert Dogs na hráče pouze vlastnili práva).

Díky tomuto pondělnímu transferu "Kojoti" aktuálně disponují 8 volbami v draftu 2016 (24. - 25. června v Buffalu): 7., 20. (1. kolo), 37., 53. (2. kolo), 68. (3. kolo), 120. (4. kolo), 158. (6. kolo) a 188. (7. kolo).

22. června

Obránce Alex Goligoski se od 1. července nechráněným volným hráčem (UFA) nestane! Vedení Desert Dogs se totiž ve středu s tímto zkušeným bekem domluvilo na podmínkách pětileté spolupráce za 27,375 milionů amerických dolarů. Z platového rozpočtu AZ se tak bude ročně ukrajovat částka 5,475 milionů USD.

Práva na třicetiletého Američana "Kojoti" získali 16. června z týmu Stars.

24. - 25. června

Anthony DeAngeloDalší hráčské transakce Chayka provedl během draftového šílenství. Z Detroitu získal útočníka Pavla Dacjuka (respektive jeho smlouvu s cílem přiblížit se platové podlaze - cap flooru; hráč se už dřív vyjádřil, že se vrací do Ruska) a z Tampy Bay obránce Anthonyho DeAngela. "Kojoty" naopak opouští forvard Joe Vitale (Detroit). Podrobnosti o všech "pohybech" na dražbě talentů ČTĚTE TADY.

27. června

"Pouštní psi" se domluvili na podmínkách nové dvouleté spolupráce s gólmanem Louisem Dominguem. Čtyřiadvacetiletý kanadský strážce svatyně si díky tomuto uzavřenému jednocestnému závazku přijde na 2,1 milionu amerických dolarů. Cap hit jeho kontraktu činí 1,05 milionu USD/sezonu. 1. července se tak Domingue nestane chráněným volným playerem (RFA).

Louis Domingue"Jsme velmi rádi, že jsme s Louisem uzavřeli víceletý kontrakt. Zaslouží si ho," řekl John Chayka. "Minulý ročník byl pro Louise průlomový. Vydařil se mu. Jsme přesvědčeni, že on a Mike (Smith) spolu budou tvořit skvělý tandem."

Louis Domingue zaznamenal v sezoně 2015/2016 bilanci 15-18-5, průměr gólů na zápas 2,75 a procentuální úspěšnost zákroků 91,1 %. V úhrnných 39 duelech zapsal dvě čistá konta. Za leden byl vyhlášen Nováčkem měsíce NHL (6-3-2, 2,2 a 92,5 %). Domingue zároveň stanovil nový "nováčkovský" rekord organizace Coyotes v počtu vychytaných vítězství (15).

30. června

Tobias Rieder, Tyler Gaudet, Stefan Fournier, Connor Murphy a Michael Stone - všichni tito playeři obdrželi od zástupců Arizony návrhy kvalifikačních smluv a všichni tito playeři tak budou od 1. července platit za chráněné volné hráče (RFA).

Kvalifikačního kontraktu se naopak nedočkali a od 1. července se tak nechráněnými volnými hráči (UFA) stali Klas Dahlbeck, Kevin Connauton, Jarred Tinordi, Christian Thomas, Philip Samuelsson, Niklas Treutle a Sergej Plotnikov. Ruský forvard Plotnikov se už navíc domluvil na podmínkách dvouleté spolupráce s ruským Petrohradem (KHL). Kromě toho i nadále probíhají jednání AZ s kapitánem Shanem Doanem (od 1. 7. UFA) o podobě nové smlouvy.

1. července

Jamie McGinnOtevřel se trh s volnými hráči! Prvním úlovkem GM Johna Chayky se stal útočník Jamie McGinn. Podle informací Pierrea LeBruna z ESPN podepsala Arizona s tímto křídelníkem tříletou smlouvu za 10 milionů dolarů. Sedmadvacetiletý Kanaďan působil v poslední sezoně NHL v Buffalu (63 zápasů; 27 bodů za 14 gólů a 13 asistencí) a po únorovém přestupu i v Anaheimu (21; 12 bodů za 8+4).

Další příchod na jihozápad Spojených států ohlásil Craig Custance z ESPN - Arizona získala obránce Jamieho McBaina, který naposledy oblékal dres Los Angeles, a podepsala s ním jednoletou dvoucestnou smlouvu za 600 000 USD. V rámci ročníku 2015/2016 odehrál tento osmadvacetiletý Američan za Kings 44 zápasů s bilancí 2+7. V play off absolvoval další 4 starty. Stáj "Kojotů" naopak opouští Christian Thomas (od Yotes nedostal návrh kvalifikačního kontraktu a od 1. 7. se tak stal UFA). Upsal se Washingtonu. V AZ skončil i centr Boyd Gordon, jenž zamířil do Philadelphie.

Jamie McBainV Arizoně pokračuje zadák Klas Dahlbeck. I přesto, že se čtyřiadvacetiletý Švéd nedočkal od "Pouštních psů" kvalifikačního kontraktu (a 1. 7. se stal UFA), s představiteli klubu se nakonec přece jen na nové smlouvě domluvil. A jaké má parametry? Dle Boba McKenzieho z TSN jde o pakt jednoletý, jednocestný a se základním platem 750 000 USD.

Další posila, tentokrát spíš pro farmu do Tucsonu. S "Kojoty" si na jednoleté spolupráci dvoucestného charakteru plácl brankář Justin Peters. Devětadvacetiletý kanadský muž v masce odehrál minulý ročník v American Hockey League v Hershey Bears a v 37 kláních zapsal průměr gólů na zápas 3,04 s úspěšností zákroků 89,6 %. Finanční detaily prozatím nebyly zveřejněny. Novou smlouvu na další dva roky pak s Desert Dogs podepsal bek Kevin Connauton (stejně jako v případě Dahlbecka - i on původně neobdržel kvalifikační kontrakt). Šestadvacetiletý Kanaďan si díky tomuto uzavřenému závazku přijde celkem na 2 miliony dolarů.

Ryan WhiteJohn Chayka se první den od otevření trhu s volnými hráči činil - po Justinu Petersovi ještě přivedl útočníky Garreta Rosse, Ryana Whitea a Chrise Muellera.

Čtyřiadvacetiletý americký levý křídelník Ross (naposledy Rockford IceHogs/farma Chicago Blackhawks) podepsal jednoletý dvoucestný kontrakt za 600 000 USD. O čtyři roky starší kanadský forvard White uzavřel smlouvu na rok (jednocestnou) za rovný milion dolarů. White hrál loni za Philadelphii a v 73 zápasech základní části zaznamenal 16 bodů (11+5). Třicetiletý Američan Mueller (naposledy San Diego Gulls/farma Anaheim Ducks) se pak s "Kojoty" dohodl na roční dvoucestné spolupráci za 600 000 USD.

Na závěr úvodního červencového dne pokřtil svým podpisem novou dohodu s vedením "Pouštních psů" Jarred Tinordi (i jemu původně Coyotes nenabídli kvalifikační kontrakt). Z pozice UFA hráče podepsal tento čtyřiadvacetiletý americký obránce jednoletou dvoucestnou smlouvu za 700 000 dolarů.

2. července

V Arizoně už definitivně nebude pokračovat Philip Samuelsson. Čtyřiadvacetiletý obránce se z pozice nechráněného volného hráče (od Yotes neobdržel kvalifikační kontrakt) upsal celku Montreal Canadiens.

5. července

Generální manažer John Chayka si po prvním - bohatém - dnu na letním trhu dává oddech, nikoho dalšího dosud zatím nepřivedl. Namísto toho čteme o odchodech. Po Philipu Samuelssonovi je novým přírůstkem do kolonky OUT Alex Grant. Sedmadvacetiletý kanadský obránce platil od 1. července za volného hráče bez omezení (UFA) a na další (jednoleté) smlouvě se nyní domluvil se zástupci Bostonu. V poslední sezoně Grant nastoupil za první tým Coyotes v 5 zápasech (0+0). Většinu roku spíš ale strávil na farmě ve Springfieldu, kde zaznamenal 42 bodů v 69 duelech.

6. července

Arizona sice má pod smlouvou nové tváře-obránce Goligoskiho, DeAngela a McBaina, dosavadní lídři zadních řad Coyotes - Connor Murphy a Michael Stone - ale na kontrakt stále čekají (oba jsou od 1. července volnými hráči s omezením - RFA). Druhý jmenovaný Michael Stone dokonce dal celou věc k arbitráži (ta je na programu od 20. 7. do 4. 8. v Torontu). Do začátku soudního procesu se však ještě vedení Desert Dogs může se Stonem na podmínkách nové spolupráce domluvit (třeba loni Mikkel Boedker zažádal o arbitráž 5. července; už o dva dny později ale měl s Yotes podepsanou smlouvu).

Vedle Michaela Stonea a Connora Murphyho aktuálně platí za volné chráněné hráče ze stáje AZ útočníci Tobias Rieder, Tyler Gaudet a Stefan Fournier. Spolu se Stonem měl právo požádat o určení podoby svého kontraktu ze strany arbitrážního soudce pouze Fournier. Ten ale od tohoto kroku ustoupil. Fourniera "Kojoti" získali v lednu z Montrealu a v 32 zápasech za Springfield Falcons (dnes už bývalou farmu "Pouštních psů" v AHL) zaznamenal 4 kanadské body (2+2).

Jedna poznámka ke Stoneovi - šestadvacetiletý bek se v současné době kurýruje z operace levého kolena, kterou podstoupil 1. dubna (mimochodem už chodí bez ortézy). Zranění si přivodil 26. března v utkání s Philadelphií po střetu s Michaelem Rafflem. Rehabilitace má trvat minimálně 6 měsíců. Nová sezona NHL pro "Kojoty" odstartuje 15. října...

12. července

Arizona se domluvila na podmínkách nové spolupráce s útočníkem Shanem Doanem. Devětatřicetiletý kapitán Desert Dogs podepsal s klubem jednoletou smlouvu > PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE.

15. července

Tyler GaudetV organizaci "Pouštních psů" budou pokračovat útočníci Tyler Gaudet a Stefan Fournier. Oba borci podepsali jednoletou smlouvu dvoucestného charakteru (respektive přistoupili na návrh kvalifikačního kontraktu, který jim klub nabídl).

Třiadvacetiletý centr/levý křídelník Gaudet si v případě působení v prvním týmu Yotes přijde na základním platu na 874 125 amerických dolarů (pokud bude na farmě, má zaručenou gáži 70 000 USD). V případě o rok staršího Fourniera pak jde o finanční poměr 632 500/62 500 USD.

Kanaďan Gaudet si v minulém ročníku NHL připsal v dresu AZ 14 startů (1+2). Spíš však nastupoval za zálohu ve Springfieldu (AHL), kde v 44 duelech zaznamenal 13 bodů (4+9). Fournier posílíl Coyotes letos v lednu v rámci výměny s Montrealem (spolu s ním do AZ přišel obránce Jarred Tinordi) a v 32 kláních za Falcons zapsal 4 body (2+2). Na své premiérové vystoupení v NHL stále čeká.

18. července

V Arizoně (a vůbec v NHL) už nebudou působit útočníci Kyle Chipchura a Viktor Tichonov. Oba playeři, kterým po poslední sezoně vypršela s "Kojoty" smlouva, míří do KHL. Chipchura si plácl se Slovanem Bratislava, Tichonov se vrací do Petrohradu.

23. července

Luke SchennGenerální manažer John Chayka přivedl do zadních řad další posilu - na dvouletém závazku se domluvil s kdysi dávným talentem Lukem Schennem.

Šestadvacetiletý pravoruký obránce původem ze Saskatoonu si díky podmínkám uzavřené spolupráce přijde na úhrnných 2,5 milionů amerických dolarů (v sezoně 2016/2017 má na základním platu zaručen rovný milion USD, o rok později 1,5 milionu). Mimochodem - ještě loni si tento pátý hráč draftu z roku 2008 přišel na 3 350 000 USD.

Bratr čtyřiadvacetiletého Braydena Schenna (útočníka Philadelphie) působil v minulém ročníku NHL v organizacích Flyers a Kings. Za Philly odehrál 29 zápasů (2+3) a dres Los Angeles oblékl v 43 duelech (2+9).

28. července

Connor MurphyKonečně! Představitelé Arizony se domluvili na podmínkách nové smlouvy s obráncem Connorem Murphym. Třiadvacetiletý americký mladík si s vedením Coyotes plácl na šestileté spolupráci s celkovým výdělkem 23,1 milionů dolarů. Platový rozpočet "Pouštních psů" tak bude rok co rok zatížen po dobu Murphyho kontraktu částkou 3,85 milionů USD.

Reprezentant USA (na letošním MS byl asistentem kapitána a v 10 duelech zapsal 5 bodů) si v minulé sezoně NHL připsal 17 bodů (6+11) v 78 kláních - ve všech případech jde o Murphyho kariérní maxima. Mimo to rozdal i 175 hitů (druhý nejvyšší počet z týmu Coyotes) a zblokoval 139 soupeřovic střel (také druhý nej počet).

Dvě hodiny po dohodě s Murphym byl oznámen podpis kontraktu s dalším obráncem a chráněným volným hráčem (RFA) Michaelem Stonem. Šestadvacetiletý kanadský ofenzivní zadák si díky nově uzavřenému jednoletému závazku přijde na základním platu na rovné 4 miliony amerických dolarů.

Michael StoneVedení Yotes tak tímto krokem odvrátilo hrozící arbitrážní řízení, které se mělo konat 4. srpna v Torontu. Po vypršení ve čtvrtek podepsané smlouvy může Stone nabýt (konkrétně dne 1. července 2017) statutu volného playera bez omezení (UFA).

Stone prožil v rámci ročníku NHL 2015/2016 životní rok, když si v 75 zápasech připsal 36 kanadských bodů za 6 gólů a 30 asistencí. Z týmu Desert Dogs zároveň zblokoval nejvíc ran (143).

Posledním hráčem ze sestavy Yotes se statutem RFA (chráněný volný player) je tak v tuto chvíli útočník Tobias Rieder. V jeho případě to ale asi bude na dlouho.

30. července

Jakob ChychrunVedení AZ podepsalo tříletou nováčkovskou smlouvu s obráncem Jakobem Chychrunem. Ročně si tento osmnáctiletý kanadský juniorský reprezentant, kterého si Coyotes vybrali na letošním draftu ze 16. pozice, přijde na základním platu při působení v NHL na 925 000 USD (včetně výkonnostních bonusů si však může vydělat až 1,35 milionu dolarů/sezonu).

1. srpna

V Arizoně předčasně skončil centr Antoine Vermette. Důvod? Předčasné vyplacení zbývajícího ročního kontraktu > PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE.

25. srpna

Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Dave Bolland odchází v rámci trejdu z Floridy do Arizony. Tam s ním putuje také jedenáctka předposledního draftu Lawson Crouse. Bolland z různých důvodů na Floridě v poslední sezoně odehrál jen 25 zápasů a vstřelil jediný gól. Krátce navíc skončil na farmě. Panthers se ho s radostí zbavili, v příštích třech sezonách totiž bude pobírat 5,5 milionů dolarů ročně. Z Arizony přišly volby v draftu ve 2. (2018) a 3. kole (2017).

zdroj: coyotes.nhl.com; arizonasports.com; eliteprospects.com

zdroj foto 1 (Luke Schenn): lakingsinsider.com/Juan Ocampo; foto 2 (Goligoski): suzou.net; foto 3 (Cunningham): bruins.nhl.com; foto 4 (DeAngelo): lightningshout.com; foto 5 (Domingue): quebechebdo.com; foto 6 (McGinn): nhl.com; foto 7 (McBain): buffalohockeybeat.com; foto 8 (White): phillystylemag.com; foto 9 (Gaudet): embed.scribblelive.com; foto 10 (Luke Schenn): broadstreetdiva.wordpress.com; foto 11 (Murphy): Kirby Lee/USA TODAY Sports/thehockeywriters.com; foto 12 (Stone): nhl.com; foto 13 (Chychrun): Jeff Vinnick/gettyimages.com

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.