Trh se otevřel. "Kojoti" se rozjeli!

Josef Hlaváč | 01. 07. 2015 | komentáře: 0

NHL a NHLPA zveřejnily pro kluby kanadsko-americké ligy podmínky rozpočtu na mzdy hráčů pro sezonu 2015/2016. Výsledek? Stručně řečeno - platový strop byl stanoven na 71,4 milionů amerických dolarů, platová podlaha na 52,8 milionů USD. Co to znamená pro Arizonu v praxi? Povinnost utrácet!


Pouštní psi mají aktuálně (k 25. 6.) pod smlouvou hráče (jen 11 z nich je z hlavního týmu) za úhrnných 34,2 milionů dolarů - polovinu z výdajů přitom tvoří kontrakty brankáře Mikea Smithe (cap hit 5,67 milionů), obránce Olivera Ekman-Larssona (5,5) a útočníka/kapitána Shanea Doana (5,3). Rozpočet Yotes 15/16 navíc zahrnuje částky 1,44 milionu dolarů (vyplacení smlouvy Mikea Ribeira) a 2,625 milionu USD (v rámci březnové výměny zadáka Keitha Yandlea k Rangers se Arizona jezdcům zavázala uhradit polovinu hráčovy mzdy ze zbývající délky kontraktu, který vyprší po sezoně 15/16).

Úkol pro generálního manažera Dona Maloneyho je tak před startem sezony 2015/2016 celkem prostý - aby stavitel družstva Coyotes splnil výše zmíněné pravidlo "shora", musí podepsat playery za alespoň 18,6 milionů USD (maximálně pak za 37,2 milionů). Má na to celé léto.

Mimochodem - z procentuálního hlediska se maximální Salary Cap oproti loňsku navýší o 2,1 %.

V uplynulé sezoně NHL 2014/2015 "Kojoti" vydali na platy hráčů 56 milionů dolarů. Plánovaný budget pro období 15/16? Podle zámořských zdrojů by měl být o něco vyšší než je zveřejněná podmíněná dolní hranice (Cap Floor). Jinak řečeno - překonání určeného minima respektive platové podlahy (52,8 milionů USD) prý nebude pro majitele The Desert dogs představovat příliš velký problém.

Na každý pád - během léta se máme na co těšit... "Máme dobrou výchozí pozici. Chceme využít situací, kdy ostatní týmy budou mít problém s platovým rozpočtem a nebudou moci nabízet hráčům velké kontrakty," řekl GM Maloney. "Víme, že nějaké transfery musíme provést. Pár hráčů určitě přijde."

V první řadě však bude nutné obětovat pár milionů do vlastních chráněných "oveček" (RFA) - hlavně nová smlouva pro forvarda Mikkela Boedkera spolkne pořádný objem bankovek. 4 až 5 milionů dolarů/rok? Proč ne. Loni si dánský reprezentant přišel na 2,8 milionu. Návrhy nových smluv by měli obdržet i Brandon Gormley, John Moore, Klas Dahlbeck, Craig Cunningham či Louis Domingue.

Status RFA má (do 30. června) i Viktor Tichonov. Osmadvacetiletý útočný univerzál sice poslední čtyři roky působil v Petrohradu (KHL), práva pro NHL však i nadále náleží Coyotes (kteří ho v roce 2008 draftovali). Pokud se však tento ruský reprezentant do konce šestého kalendářního měsíce nedomluví s vedením Arizony na podmínkách spolupráce, stane se od 1. července nechráněným volným hráčem (UFA). A možnost vyzkoušet si trh? Tu prý - dle vyjádření hráčova agenta - Tichonov rád využije. Zámořskými médii v poslední době zároveň probleskla informace, že o rodáka z Rigy vážně stojí Pittsburgh Penguins.

PŘEHLED TRANSAKCÍ PŘED SEZONOU 2014/2015:

27. 6. Z Philadelphie přichází obránci NICKLAS GROSSMANN a CHRIS PRONGER, opačným směrem putuje Sam Gagner a podmíněný výběr ve 4. kole draftu 2016 nebo ve 3. kole 2017. VÍCE ZDE

29. 6. Vedení Arizony nabídlo kvalifikační návrh na prodloužení smlouvy těmto 7 hráčům: MIKKEL BOEDKER, KLAS DAHLBECK, BRANDON GORMLEY, LOUIS DOMINGUE, BRENDAN SHINNIMIN, JORDAN MARTINOOK a PHILIP SAMUELSSON. Všichni zmínění playeři tak i nadále disponují statutem RFA (chráněný volný hráč).

A komu Coyotes kvalifikační kontrakt naopak nenabídli? Od 1. července se UFA stanou MARK ARCOBELLO, DARIAN DZIURZYNSKI, PHIL LANE, TYE MCGINN, CRAIG CUNNINGHAM, JOHN MOORE, GREG CAREY, MIKE LEE a MARK VISENTIN. K největším překvapením patří odchod amerického obránce Moorea (byl součástí březnové transakce Yandle > Rangers) a kanadského brankáře Visentina (27. hráč draftu 2010; ročník 14/15 vynechal pro problémy s kotníkem). Co se produktivity týče, velmi slušně si v této oblasti vedl Arcobello (27 zápasů a 16 bodů).

30. 6. Generální manažer "Kojotů" Don Maloney se rozhodl vyměnit finského útočníka Lauriho Korpikoskiho do Edmontonu za starého známého BOYDA GORDONA. Zkušený jednatřicetiletý centr už v Arizoně působil, během let 2011 až 2013 odehrál v dresu The Desert Dogs 123 zápasů. "Boyda známe. Víme moc dobře, co od něj můžeme čekat. Jde o soutěživého, defenzivně zaměřeného hráče, který je velmi dobrý na vhazování," pochvaluje si příchod staronové tváře stavitel družstva pouštních psů.

1. 7. Arizona spravila na trhu volných hráčů (UFA) první obchod, "Kojoti" podepsali tříletý kontrakt za 6,25 milionů amerických dolarů s forvardem BRADEM RICHARDSONEM. Třicetiletý útočný univerzál působil poslední dvě sezony ve Vancouveru, v rámci ročníku 2014/2015 nastoupil v dresu "Kosatek" v důsledku zdravotních patálií k pouhým 45 zápasům s bilancí 8+13. V následném play off pak zasáhl do 5 duelů.

1. 7. Obránce ZBYNĚK MICHÁLEK se potřetí ve své kariéře vrací do Arizony! Dvaatřicetiletý defenzivní specialista se z pozice nechráněného volného hráče domluvil s představiteli The Desert Dogs na dvouletém kontraktu za 6,4 milionů dolarů. Český reprezentant se letos v březnu stal součástí trejdu z Yotes do St. Louis, kde si v 15 utkáních připsal 4 body (2+2). V 6 duelech nadstavbové části nebodoval.

1. 7. Vedení Coyotes hlásí další posilu! Dres pouštních psů bude od nového ročníku oblékat brankář ANDERS LINDBÄCK, který v uplynulé sezoně vystřídal dva kluby NHL - Dallas a Buffalo. Předpokládá se, že tento sedmadvacetiletý rodák ze švédského Gävle bude plnit roli dvojky za Mikem Smithem. A parametry podepsaného závazku? Na jeden rok za 875 000 dolarů.

1. 7. Arizona hýří na letním trhu aktivitou, útočné vozby "Kojotů" nově posílí provokatér STEVE DOWNIE. Osmadvacetiletý Kanaďan působil v minulém ročníku v Pittsburghu a v 72 kláních dlouhodobé části zaznamenal bilanci 14+14 a 238 trestných minut! V play off pak své statistické konto obohatil o další 2 asistence v 5 partiích. Známý tvrďák podepsal v poušti smlouvu na jeden rok s příjmem 1,75 milionu amerických dolarů.

1. 7. Jedna poznámka - Ruský forvard Viktor Tichonov, na kterého měli Coyotes do 30. června práva (a od 1. července nabyl statutu UFA), míří do Chicaga, kde podepsal jednoletou smlouvu za 1,04 milionu USD.

1. 7. "Kojoti" i nadále využijí služeb třicetiletého obránce DYLANA REESEHO, který se pouštnímu oddílu uvázal o další rok dvoucestného charakteru. Rodák z Pittsburghu strávil drtivou část minulé sezony na farmě v Portlandu (AHL), kde se v 72 kláních prezentoval velmi slušnou bilancí 10+30. NHL si v dresu Yotes vyzkoušel v pouhém 1 utkání.

1. 7. Jedna poznámka - Na příchodu Brada Richardsona do Arizony se nemalou měrou podílel nedávno naverbovaný analytik a asistent GM Maloneyho John Chayka. Ten z rozšířených statistik vysledoval, že Richardson hrál v sestavě Canucks důležitou roli respektive měl na úspěšné výsledky Vancouveru významný podíl. A ještě něco - útočný univerzál z Belleville se na Yotes vyptával u Radima Vrbaty a ten mu působení v organizaci z jihozápadu Spojených států bez sebemenšího zaváhání doporučil.

1. 7. Arizona hlásí návrat dalšího zkušeného borce, od nové sezony bude dres Coyotes opět oblékat centr ANTOINE VERMETTE. Dvaatřicetiletý kanadský útočník byl letos těsně před přestupovou uzávěrkou vyměněn do Chicaga, se kterým následně vyhrál Stanley Cup. A smlouva? Vermette podepsal v poušti dvouletý kontrakt za 7,5 milionů amerických dolarů.

1. 7. GM Maloney se postaral o příchod dalšího forvarda, s organizací The Desert Dogs se domluvil na jednoleté dvoucestné spolupráci za 600 000 dolarů DUSTIN JEFFREY. Sedmadvacetiletý rodák z kanadské Sarnie strávil celou minulou sezonu v American Hockey League - nejprve v Utica Comets (farmě Vancouver Canucks), poté Bridgeport Sound Tigers (New York Islanders). Celkem se pak v AHL za zmíněné období prezentoval 64 kanadskými body (25+39) v 69 zápasech. Co se týče NHL - v ní dosud ve své kariéře nastřádal za Pittsburgh a Dallas úhrnných 124 startů (17+14).

1. 7. S klubem Yotes se na podmínkách tříletého nováčkovského kontraktu domluvil mladý bek DAKOTA MERMIS. Jednadvacetiletý Američan (do NHL nikdy nedraftovaný borec) oblékal v posledním ročníku nižší zámořské soutěže Ontario Hockey League dresy celků London Knights a Oshawa Generals. V celkových 66 utkáních zaznamenal 30 bodů za 6 gólů a 24 asistencí.

2. 7. Jednoletý kontrakt dvoucestného charakteru podepsal s představiteli "Kojotů" obránce ALEX GRANT. Základní mzda? 700 000 dolarů. Šestadvacetiletý Kanaďan nastupoval v minulém ročníku v celku Binghamton Senators (záložní oddíl Ottawa Senators) a v 58 zápasech zaznamenal 33 kanadských bodů (6+27). V NHL ve své kariéře zasáhl do dvou partií (během působení v Anaheim Ducks).

3. 7. Arizona se dohodla na spolupráci s obráncem DEREKEM SMITHEM (za 575 000 USD) a útočníkem ERICEM SELLECKEM (575 000 USD). Oba hráči se s pouštními psi domluvili na jednoletých dvoucestných smlouvách. Sedmadvacetiletý Selleck si v uplynulé sezoně připsal v dresu Portland Pirates (AHL) 74 startů a 23 bodů (8+15). A o tři roky starší Smith? Ten naposledy působil ve švýcarské nejvyšší soutěži a za Curych zaznamenal 5 bodů (3+2) v 20 kláních.

5. 7. Jedna poznámka - "Kojoti" jsou z finančního hlediska "z nejhoršího venku". Pro dosažení hranice vedením NHL/NHLPA nastavené platové podlahy (Cap Floor) v klubovém mzdovém rozpočtu schází GM Maloneymu podepsat hráče jen za alespoň 1,05 milionu USD. A je jasné, že to nebude problém - třeba takový nový kontrakt pro útočníka Mikkela Boedkera spolkne částku mezi 4 - 5 miliony USD/rok. Tak uvidíme.

10. 7. Arizona se dohodla na jednoleté spolupráci s dvaatřicetiletým útočníkem JOHNEM SCOTTEM. 203 centimetrů vysoký a 118 kilogramů vážící pořízek si v rámci nadcházejícího ročníku NHL 2015/2016 přijde díky podmínkám podepsané smlouvy na 575 000 amerických dolarů. Kanadský levý křídelník působil v minulé sezoně v San Jose a v 38 zápasech zaznamenal 4 body (3+1) a 87 trestných minut.

18. 7. Jedna poznámka - Arizona stále hledá možnosti, jak vyšperkovat sestavu prostřednictvím trhu UFA. Jinak řečeno - podpis nechráněného volného playera v podobě bitkaře Johna Scotta rozhodně není posledním manévrem, který zástupci Yotes v čele s generálním manažerem Donem Maloneym podnikli.

Zámořský server foxsports.com se vytasil s informací, že "Kojoti" touží přivést ještě aspoň dva hráče. Kdo by to měl být? Tak předně parťák k Oliveru Ekman-Larssonovi respektive elitní zadák s držením hole v pravé ruce (Zbyněk Michálek je tedy - zdá se - varianta v "záloze"). Pouštní psi chtěli v této souvislosti Dougieho Hamiltona z Bostonu, toho jim ale vyfouklo Calgary.

Kromě defenzivního teritoria Arizona zaměřila svoji pozornost i na potenciální příchod křídelního útočníka - z tohoto hlediska jsou na trhu stále dostupní Sean Bergenheim, Brad Boyes, Eric Fehr, Mike Santorelli, Alex Sjomin či Jiří Tlustý.

zdroj: abc15.com; azcentral.com; coyotes.nhl.com; foxsports.com

zdroj foto: USA Today Sports

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.