V rozšiřovacím draftu uvízl Pulkkinen

Josef Hlaváč | 22. 06. 2017 | komentáře: 0

Už 21. června proběhne rozšiřovací draft NHL (Expansion Draft). V ten den si bude nový tým soutěže Vegas Golden Knights vybírat hráče z ostatních klubů. Koho si Coyotes ochrání? Kdo by se mohl stěhovat do Nevady? Podívejme se na pravděpodobný scénář v arizonské poušti.


Chránění hráči - pravidla

Nejprve obecně. Kluby mají dvě možnosti, jak pro rozšiřovací draft chránit své hráče: a) sedm útočníků, tři obránce a jednoho brankáře; b) osm hráčů (útočníků/obránců) a jednoho brankáře.

S tím, že: 1) Všichni hráči, kteří budou mít v čase draftu ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti (a nevzdají se jí), musí být chráněni a zahrnuti tak mezi platné limity. 2) Všichni prvo a druhoroční profesionálové (stejně jako nepodepsané volby v draftu) jsou z výběru vyloučeni a mezi zmíněné limity se tak nepočítají

Hráčské požadavky - pravidla

Všechny kluby musí před rozšiřovacím draftem splňovat následující požadavky a nabídnout tyto hráče:

1) Jednoho obránce, který je a) pod smlouvou pro sezonu 2017/18 a b) hrál 40 a více zápasů v uplynulé sezoně NHL, nebo hrál 70 a více zápasů v posledních dvou sezonách.

2) Dva útočníky, kteří jsou a) pod smlouvou pro sezonu 2017/18 a b) hráli 40 a více zápasů v uplynulé sezoně NHL, nebo hráli 70 a více zápasů v posledních dvou sezonách.

3) Jednoho brankáře, který je pod smlouvou pro sezonu 2017/18, nebo bude chráněným volným hráčem pro sezonu 2017/18. V případě, že se klub rozhodne dát k dispozici volného hráče-brankáře, musí daný gólman obdržet kvalifikační nabídku na nový kontrakt ještě před tím, než bude zapsán na listinu hráčů, kteří jsou k dispozici.

Jedna poznámka: Hráči s rizikem ukončení kariéry, kteří zmeškali více než 60 po sobě jdoucích zápasů (nebo u nich bylo potvrzeno kariéru ohrožující zranění) nesmějí být použiti pro rozšiřovací draft, pokud nedostali individuální výjimku od NHL.

Možný vývoj v Arizoně

Hned na úvod je třeba zmínit, že je velmi pravděpodobné, že vedení "Kojotů" bude chránit osm hráčů (útočníků/obránců) a jednoho brankáře. Tedy že se přikloní k možnosti b), která je zmíněna na začátku tohoto článku. Důvod? Čtěte dál.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFENZIVA

Hráči UFA mířící na rozšiřovací draft: Shane Doan a Radim Vrbata

Hráči RFA mířící na rozšiřovací draft: Alexander Burmistrov, Peter Holland, Teemu Pulkkinen, Anthony Duclair, Jordan Martinook a Josh Jooris

Hráči mířící na rozšiřovací draft, kteří jsou pro sezonu 2017/18 pod smlouvou: Jamie McGinn, Tobias Rieder a Brad Richardson

Hráči, kteří se rozšiřovacího draftu nezúčastní (jsou od něho osvobozeni): Clayton Keller, Dylan Strome, Lawson Crouse, Brendan Perlini, Max Domi, Christian Fischer, Christian Dvorak a Laurent Dauphin

Na první pohled se zdá, že situace v útoku je celkem jasná. Jinak řečeno - generální manažer John Chayka bude mít snadné rozhodování koho chránit a koho ne. Vysvětlení je prosté. Soupisku "Pouštních psů" zdobí velké množství borců-mladíků, kteří splňují následující pravidlo o chráněných hráčích - všichni prvo a druhoroční profesionálové (stejně jako nepodepsané volby v draftu) jsou z výběru vyloučeni a mezi zmíněné limity se tak nepočítají.

Z obliga je tudíž ohromné množství talentovaných útočníků Yotes - Clayton Keller, Dylan Strome, Lawson Crouse, Brendan Perlini, Max Domi, Christian Fischer, Christian Dvorak a Laurent Dauphin. Právě díky tomuto faktu se management Coyotes s pravděpodobností hraničící s jistotou přikloní k výše zmíněné variantě o ochraně 8 hráčů (útočníků/obránců) a 1 brankáře. Bude totiž chtít ochránit (respektive si to bude moct dovolit) méně útočníků (konkrétně 4) a naopak více obránců (také 4). Jaké? K tomu se dostaneme později.

Jamie McGinnJe jisté, že vedení AZ nebude muset chránit Shanea Doana a Radima Vrbatu, kterým letos končí smlouva a od 1. července se stanou playery se statutem UFA (nepředpokládá se, že se před rozšiřovacím draftem s "Kojoty" dohodnou na prodloužení spolupráce). Pokud by si některého z nich Golden Knights při draftu vybrali, nikde není psáno, že s nimi musí podepsat i smlouvu. Doan a Vrbata by si po skončení draftu jednoduše počkali na otevření trhu s volnými hráči (1. 7.) a z pozice UFA (nechráného volného hráče) se do Arizony zase vrátili.

Nyní k oněm 4 útočníkům, které si vedení Coyotes (zřejmě) bude chtít ochránit.

Z hráčů RFA pro rozšiřovací draft (Alexander Burmistrov, Peter Holland, Teemu Pulkkinen, Anthony Duclair, Jordan Martinook a Josh Jooris; všem těmto borcům končí 1. července smlouva a stanou se volnými hráči s omezením - pokud si hráče se statutem RFA Vegas vybere, bude mít přednostní právo s ním podepsat kontrakt) Arizona ukáže na tři - John Chayka podle všeho ochrání Duclaira (ano, i přes otřesnou poslední sezonu; je mu teprve 21 let), Martinooka (jeden z nej defenzivních forvardů Yotes) a Burmistrova (po přestupu z Winipegu ožil, byl produktivní).

Čtvrtý útočník, jehož si Arizona zřejmě ochrání, pak vzejde ze seznamu hráčů mířících na rozšiřovací draft, kteří jsou pro sezonu 2017/18 pod smlouvou - tedy Jamie McGinn, Tobias Rieder a Brad Richardson.

Brad RichardsonJak již bylo zmíněno v úvodu, podle pravidel Arizona musí Vegasu nabídnout dva útočníky, kteří jsou a) pod smlouvou pro sezonu 2017/18 a b) hráli 40 a více zápasů v uplynulé sezoně NHL, nebo hráli 70 a více zápasů v posledních dvou sezonách. Tyto parametry pánové McGinn, Rieder a Richardson bezezbytku naplňují. Takže otázka zní: Kdo to z této trojice "odnese"?

Nebudeme to zbytečně natahovat - je velmi pravděpodobné, že Coyotes ochrání Tobiase Riedera. "Tobi" byl pátým nejproduktivnějším hráčem minulé sezony, zapsal 16 branek (pouze Vrbata jich nastřílel více) a je platným two-way forvardem (jak při hře 5 na 5, tak v přesilovkách a oslabeních). Ale hlavně - ve prospěch čtyřiadvacetiletého německého křídelníka hrají mínusy McGinna a Richardsona.

McGinn prožil nejhorší rok ve své kariéře NHL, zklamal (loni v létě přitom podepsal tříletý kontrakt za 10 milionů dolarů). A u "Richieho" je zase velkým negativem jeho zdraví (v posledním ročníku totiž odehrál v důsledku zlomeniny holenní a lýtkové kosti jen 16 zápasů a panují pochybnosti, v jaké zdravotní kondici se vrátí pro sezonu novou, respektive jestli se vůbec dokáže vrátit na původní herní úroveň). Dvaatřicetiletý Richardson je vůbec zajímavý případ. Ještě před osudovým (listopadovým) zraněním měl našlápnuto - co se ofenzivních statistik týče - k top sezoně v kariéře. Jenže předčasná stopka všechno zrušila... I přes zdravotní neduhy by se ale "Richie" mohl pro Vegas stát tím nejlákavějším zbožím ze stáje Coyotes.

SUMÁŘ

Arizona si ochrání tyto 4 útočníky: Alexander Burmistrov, Tobias Rieder, Anthony Duclair a Jordan Martinook

Arizona nabídne tyto 2 útočníky pod smlouvou: Jamie McGinn a Brad Richardson

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DEFENZIVA

Hráči UFA mířící na rozšiřovací draft: Zbyněk Michálek

Hráči RFA mířící na rozšiřovací draft: nikdo

Hráči mířící na rozšiřovací draft, kteří jsou pro sezonu 2017/18 pod smlouvou: Oliver Ekman-Larsson, Alex Goligoski, Connor Murphy, Luke Schenn a Kevin Connauton

Hráči, kteří se rozšiřovacího draftu nezúčastní (jsou od něho osvobozeni): Jakob Chychrun, Anthony DeAngelo a Kyle Wood

Jak již bylo řečeno, vzhledem k tomu, že Desert Dogs disponují v útoku velkým počtem mladých hráčů, kterých se rozšiřovací draft podle pravidel týkat nebude, rozhodnou se podle všeho zástupci AZ k variantě ochrany 4 útočníků a 4 obránců (namísto varianty 7 útočníků a 3 zadáků).

Kevin ConnautonZ obranných vozeb Coyotes se rozšiřovacího draftu určitě nezúčastní trojice Anthony DeAngelo, Jakob Chychrun a Kyle Wood. V jejich případě platí to samé co u forvardů Kellera, Stromeho, Crouseho, Perliniho, Domiho, Fischera, Dvoraka a Dauphina - jsou z obliga, toto trio tak může být v klidu.

Kdo se naopak musí "třást"? Koho si Arizona ochrání? Jedním z oněch čtyř zadáků pod ochranou bude jednatřicetiletý Alex Goligoski, který sice neměl bůhvíjaký start angažmá v dresu Yotes, ale postupem času se rozehrál k velmi solidním výkonům. V jeho případě vlastně ani nemá cenu moc spekulovat - chráněn bude určitě (musí být). Goligoski má totiž ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti, tudíž je podle pravidel chráněn automaticky. Nicméně, i kdyby klauzuli ve svém kontraktu neměl, Chayka by na Alexe zřejmě "ukázal". V posledních měsících sezony 2016/17 patřil k top bekům Coyotes!

Druhým chráněným obráncem nepochybně bude pětadvacetiletý Švéd Oliver Ekman- Larsson. Bez debat. Třetím do party by se pak měl stát o rok mladší Američan Connor Murphy. A kdo bude ten čtvrtý bek pod ochranou? John Chayka se bude rozhodovat mezi Lukem Schennem a Kevinem Connautonem. Prognóza? Pokud bysme brali v potaz čísla z poslední sezony, "vyhraje" to Schenn... Kevin se v ročníku 2016/17 potýkal se zraněním/nemocí, moc zápasů neabsolvoval (24). Zato Schenn nastupoval pravidelně (78 utkání) a z celého týmu rozdal nejvíce hitů. Jednoduše řečeno - patřil k nejlepším defenzivním bekům Coyotes po celý rok!

SUMÁŘ

Arizona si ochrání tyto 4 obránce: Alex Goligoski, Oliver Ekman-Larsson, Connor Murphy a Luke Schenn

Arizona nabídne tohoto 1 obránce pod smlouvou: Kevin Connauton

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BRANKÁŘI

Hráči UFA mířící na rozšiřovací draft: nikdo

Hráči RFA mířící na rozšiřovací draft: nikdo

Hráči mířící na rozšiřovací draft, kteří jsou pro sezonu 2017/18 pod smlouvou: Mike Smith a Louis Domingue

Hráči, kteří se rozšiřovacího draftu nezúčastní (jsou od něho osvobozeni): Adin Hill a Marek Langhamer

Celkem solidní dilema řeší v poslední době John Chayka v "brankovišti". Na druhou stranu, má "jen" dvě možnosti: Ochrání zkušeného pětatřicetiletého (ale drahého) Mikea Smithe, nebo stále nadějného pětadvacetiletého (a levného) Louise Domingueho?

Louis DomingueVe "Smittyho" neprospěch hraje věk a vysoká smlouva (cap hit 5,67 milionů amerických dolarů po dobu následujících dvou let). Na druhou stranu - v současnosti patří k nejlepším hráčům AZ. Domingue má zase potenciál, může se ještě zlepšovat a jeho současný kontrakt (platný do konce ročníku 2017/18) zatěžuje rozpočet "Pouštních psů" částkou ve výši pouze 1 050 000 USD.

Jenže - Domingue na úroveň brankářské jedničky v NHL stále nedorostl (a kdo ví, jestli se někdy stane). Kdyby si tak Arizona ochránila Louise a Mikea si při draftu vzalo Vegas, John Chayka by se pravděpodobně musel poté poohlédnout po jiném prověřeném a hlavně kvalitním gólmanovi (respektive brankářské jedničce). Strategii generálního manažera "Kojotů" navíc současně zásadně ovlivňuje zájem konkurenčních klubů právě o Smithe...

Ať to dopadne jakkoliv, Johna Chayka v tuto chvíli čelí velmi zásadnímu rozhodnutí. Těžkému rozhodnutí! Vypadá to, že pokud do 17. června (dokdy musí všech 30 klubů NHL oznámit listinu svých chráněných hráčů) nedojde ke "Smittyho" výměně, ochrání Chayka právě tohoto účastníka All-Star Game NHL 2017.

SUMÁŘ

Arizona si ochrání tohoto 1 brankáře: Mike Smith

Arizona nabídne tohoto 1 brankáře pod smlouvou: Louis Domingue

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na závěr: Zástupci všech 30 klubů NHL musí odevzdat listiny chráněných hráčů do 17. června v 17 hodin (23:00 SEČ). Seznamy těchto (ne)chráněných hráčů budou veřejné.

Klub z Las Vegas pak musí svůj výběr hráčů dodat vedení ligy do 20. června v 17 hodin (23:00 SEČ). Uveřejněn bude o den později.

Pro informaci - Vegas si podle pravidel musí z každého z existujících klubů NHL vybrat jednoho hráče.

Jaká nakonec bude realita? Vytáhne si v rámci rozšiřovacího draftu NHL černého Petra Brad Richardson?

Doplnění článku 18. 6.:

NHL v neděli v 16:00 hodin SEČ zveřejnila oficiální seznam (ne)chráněných hráčů pro rozšiřovací draft. Pro informaci - výše uvedenou predikci ovlivnily dvě výměny, které Arizona upekla v posledních hodinách před uzávěrkou zaslání listiny s chráněnými hráči (17. června ve 23:00 SEČ).

"Pouštní psi" nejprve z Philadelphie získali útočníka Nicka Cousinse (+ brankáře Merricka Madsena; k Flyers naopak zamířil Brendan Warren). V rámci dalšího trejdu - tentokrát s Calgary - se s Arizonou rozloučil gólman Mike Smith a opačným směrem putoval jiný brankář Chad Johnson (+ talentovaný zadák Brandon Hickey). Johnson se mimochodem může stát 1. července volným hráčem bez omezení.

Klub z Las Vegas teď má čas do středy 16:00 hodin SEČ, aby si ze seznamu nechráněných borců vybralo od každého týmu po jednom hráči. Zveřejnění, koho si Golden Knights nakonec zvolili, proběhne ve středu na slavnostním předávání cen pro nejlepší hráče poslední sezony - NHL Awards v Las Vegas.

"Kojoti" pod ochranou

Nick Cousins
Anthony Duclair
Jordan Martinook
Tobias Rieder
Oliver Ekman-Larsson
Alex Goligoski
Connor Murphy
Luke Schenn
Chad Johnson

"Kojoti" bez ochrany

Alexander Burmistrov
Shane Doan
Tyler Gaudet
Peter Holland
Josh Jooris
Jamie McGinn
Jeremy Morin
Mitchell Moroz
Chris Mueller
Teemu Pulkkinen
Brad Richardson
Garret Ross
Branden Troock
Radim Vrbata
Joe Whitney
Kevin Connauton
Jamie McBain
Zbyněk Michálek
Jarred Tinordi
Louis Domingue

Doplnění článku 22. 6.:

Vegas Golden Knights si ve středu v rámci rozšiřovacího draftu NHL vybrali z týmu Coyotes pravého křídelníka Teemu Pulkkinena. Což nakonec není - při vší úctě ke kvalitám tohoto Fina - taková ztráta.

Pětadvacetiletý Pulkkinen, kterému 1. července vyprší dosavadní kontrakt a stane se chráněným volným hráčem (RFA), se součástí arizonské organizace stal teprve nedávno - letos 27. února po výměně z Minnesoty (za budoucí vyrovnání). Za "Kojoty" posléze nastoupil k pouhým čtyřem zápasům (s bilancí 1+0).

Suma sumárum - Arizona nepřijde o možnost přednostního práva podepsat třeba takového Alexandra Burmistrova (stejně jako Pulkkinen se i tento ruský forvard může stát 1. 7. omezeným volným hráčem).

V mužstvu Yotes pak bude pokračovat Brad Richardson, o němž se v souvislosti s jeho potenciálním odchodem během rozšiřovacího draftu mluvilo snad nejvíce (smlouvu má ještě na příští sezonu). Vedle "Richieho" v Arizoně zůstávají i další tři borci prvního týmu pod smlouvou, které vedení Desert Dogs před "Zlatými rytíři" nechránilo - Jamie McGinn, Kevin Connauton a Louis Domingue.

zdroj: nhl.com; thehockeywriters.com; nhl.com/ice/cs

Komentáře

Jméno i text jsou povinná pole. Pro odeslání komentáře je nutné je vyplnit.

Copyright © 2013-2020 www.coyotes.cz | RSS | kontakt | mapa stránek

Všechna práva vyhrazena. Při přebírání nebo kopírování textů prosím uvádějte zdroj www.coyotes.cz.