Vítězný start. Letce sestřelil OEL!

Josef Hlaváč | 16. 10. 2016 | komentáře: 0

První bitva, první výhra. Arizona má za sebou úspěšný vstup do nové sezony. Před domácími fanoušky "Kojoti" sejmuli Philadelphii 4:3 po prodloužení! Extra time rozhodl Oliver Ekman-Larsson. Bodově se zaskvěli i Češi Hanzal s Vrbatou a premiérové zápisy do statistik NHL zaznamenali při debutu nováčci Chychrun s Dvorakem!

Pár hodin před zápasem trenér Dave Tippett definitivně ztratil jednu alternativu do útoku - předsezonní posilu Jamieho McGinna. Kanadský křídelník by měl patřit ke stabilním článkům ofenzivy Coyotes, ale zranění v horní polovině těla mu vystavilo stopku. Na první střet v dresu AZ si tak tento osmadvacetiletý důrazný player bude muset ještě počkat (jeho aktuální zdravotní patálie je zatím označena statutem "ze dne na den"). Po utkání s Flyers se rozhodne, zda McGinn vůbec odcestuje s týmem na následující šestizápasový trip na východním pobřeží.

Ekman-Larsson x Duclair x Doan gól x DvorakDebut za "Pouštní psy" a vůbec v NHL prožili útočníci Christian Dvorak, Lawson Crouse a obránce Jakob Chychrun. "Je to super pocit. O tomhle celou dobu sníte - hrát v NHL. Je to pro mě ohromná příležitost a těším se na to," řekl ještě před duelem proti "Philly" Dvorak. "Nervozita? Tu ze sebe doufám setřesu po pár střídáních. S tímhle cílem jdu do boje."

Na stadionu ho podporovali rodiče, bratr Ryan a babička Mary. Mezi blízkými byli i strýc Mike a teta Larissa, kteří v Arizoně žijí (konkrétně v East Valley) a jsou držiteli pernamentek v Gila River Areně v sektoru č. 111.

O nasazení osmnáctiletého mladíka Jakoba Chychruna se pak rozhodlo až v den utkání. "Neskutečně se těším. Jsem připraven," řekl před úvodním buly 16. hráč draftu 2016. První duel Jakoba Chychruna v NHL si pochopitelně nemohli nechat ujít (podobně jako v případě Christiana Dvoraka) jeho rodiče - otec Jeff a matka Nancy, kteří na jihozápad Spojených států přiletěli až z Floridy.

Vrbata x Chychrun x Hanzal gólOdbočka do historie - Jeff Chychrun odehrál v kanadsko-americké lize (také na pozici beka) 262 zápasů za čtyři kluby - z toho 199 klání právě za Philadelphii (ta ho draftovala v roce 1984 z 37. místa). "Je to fanoušek 'Letců'," usmál se Jakob Chychrun. "Za Philadelphii hrál moc rád, takže by bylo super ji dnes porazit."

Výsledek? Z individuálního (i týmového) hlediska velice vydařený. Pro oba zmíněné borce! Dvorak i Chychrun při premiéře zabodovali. Hned v první třetině! Skóre utkání, jehož slavnostní buly obstaral bývalý vynikající brankář Coyotes Nikolaj Chabibulin, otevřel Shane Doan (v čase 8:49) - kapitán domácích se prosadil během přesilové hry hbitou dorážkou (nahrávku si připsali Alex Goligoski a právě Christian Dvorak). Byl to jeho 397. fík v kariéře NHL.

O necelé čtyři minutky později však pohotovou tečí vyrovnal Michael Raffl. Ale... vedení pak nato "Kojotům" vrátil (a to zaslouženě) Martin Hanzal (14:17). Jakým způsobem? Jakob Chychrun vystartoval, brejk přesně nezakončil, ale z dodatečné snahy o dorážku vytěžil gól na 2:1 "Hanzy" - statný český centr neměl problém propasírovat černý nesmysl mezi nohama Stevea Masona.

Hanzal gól x Mason"Pouštním psům" se následně povedl i začátek druhé dvacetiminutovky - už po 17 sekundách hry zvýšil na 3:1 Brad Richardson. Ve vlastním oslabení! Skvělou práci u jeho chladnokrevného zásahu "tváří v tvář Masonovi" odvedl parťák z útoku Jordan Martinook, který doslova ukradl kotouč Shaynovi Gostisbeherovi ("Martyman" se v sobotu vůbec prezentoval velmi dobře!). Flyers však posléze měli více ze hry a odměnou jim bylo nejen snížení na 2:3 z hole po celý večer věru nebezpečného Waynea Simmondse, ale i srovnání v 45. minutě v podání Matta Reada.

V divokém prodloužení (Mike Smith v něm mimochodem vystřihl zákrok zápasu proti Mattu Readovi) se štěstí před vyprodanou Gila River Arenou přiklonilo na stranu Desert Dogs - během signalizované výhody zakombinovali Radim Vrbata s Martinem Hanzalem a o prvním triumfu AZ v sezoně rozhodl v 64. minutě Oliver Ekman- Larsson, top star duelu (bilance 1+0, 2 střely na branku, čas na ledě 31:46!). "Při hře 3 na 3 mám hodně sebevědomí. 'Marty' odvedl skvělou práci, našel mě. Pak už nebyl takový problém zavěsit," okomentoval klíčovou situaci pětadvacetiletý hrdina zápasu.

Ekman-Larsson gól x MasonJen pro připomenutí - švédský ofenzivní bek vytvořil v uplynulém ročníku rekord NHL mezi obránci v počtu zaznamenaných vítězných branek/sezonu (8). Od přelomu let 2013/2014 pak "OEL" zapsal už 22 rozhodujících tref (první místo mezi všemi zadáky soutěže). "Hádej kdo? Oliver Ekman-Larsson. Zase," smál se v kabině "Kojotů" Shane Doan. "Na správném místě, ve správný čas. To je celý on."

Druhou hvězdou střetnutí byl vyhlášen "Hanzy" (1+1, 7, 20:28), třetí pak "Doaner" (1+0, 5, 16:02). Z Čechů v dresu Yotes zabodoval kromě Hanzala ještě "Vrby" (0+1, 4, 18:49). Zbyněk Michálek byl dle předpokladů zdravým náhradníkem (kromě něj zůstali na tribuně i Dylan Strome a na začátku zmíněný lehce zraněný Jamie McGinn).

Když jsem zmínil tuzemské playery - "Letci" Radko Gudas nemohl hrát z důvodu suspendace a Jakub Voráček se do statistických análů sobotního matche zapsal akorát trojitým trestem (2+10+10), který obdržel po vítězném gólu Desert Dogs - za nesportovní chování, osobní trest a osobní trest do konce utkání.

Další bitvu "Pouštní psi" absolvují v úterý na ledě Ottawy.

FAKTA 1. ZÁPASU (15. 10. 2016):

ARIZONA COYOTES - PHILADELPHIA FLYERS 4:3 PP (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 08:49 Doan (1) [Goligoski (1), Dvorak (1)] PP, 14:17 Hanzal (1) [Chychrun (1), Domi (1)], 20:17 Richardson (1) [Martinook (1)] GO, 63:12 Ekman-Larsson (1) [Hanzal (1), Vrbata (1)] - 12:31 Raffl (1) [Schultz (1), Manning (2)], 26:16 Simmonds (1) [Giroux (1)], 44:36 Read (1) [Konecny (1), Manning (3)]

Brankáři: Mike Smith (27 zákroků, úspěšnost zásahů 90 %, čas na ledě 63:02) - Steve Mason (31, 88,6 %, 63:12)

Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson (AZ), 2. Hanzal (AZ), 3. Doan (AZ); Diváci: 17 125; Střely na branku: 30:35; Přesilové hry: 1/7:0/4; Hity: 30:21; Zblokované střely: 16:11; Úspěšnost na buly (%): 44:56; Trestné minuty: 8:34

SESTAVA ARIZONY PROTI PHILADELPHII:

1. LAJNA: Domi - Hanzal - Vrbata / Ekman-Larsson - Murphy; 2. LAJNA: Rieder - Dvorak - Duclair / Goligoski - Schenn; 3. LAJNA: Martinook - Richardson - Doan / Chychrun - McBain; 4. LAJNA: Crouse - Dauphin - White; BRANKÁŘI: Smith - Domingue; NÁHRADNÍCI: Zbyněk Michálek, Dylan Strome a Jamie McGinn

Sestřih zápasu Coyotes - Flyers

Shane Doan zvolil nej hráče klání Ryana Whitea :)

zdroj: nhl.com; coyotes.nhl.com; arizonasports.com

zdroj foto 1 (vítězný gól Ekman-Larssona): AP Photo/Ross D. Franklin; foto 2 (Ekman-Larsson x Duclair x Doan gól x Dvorak): AP Photo/Ross D. Franklin; foto 3 (Vrbata x Chychrun x Hanzal gól): AP Photo/Ross D. Franklin; foto 4 (Hanzal gól x Mason): AP Photo/Ross D. Franklin; foto 5 (Ekman-Larsson gól x Mason): AP Photo/Ross D. Franklin